Oni budowali wolną Polskę
Porozumienie Okrągłego Stołu miało historyczne znaczenie. Do architektów tego porozumienia należeli po stronie społecznej: Lech Wałęsa, Adam Michnik, Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki po stronie rządowej zaś gen. Jaruzelski i Aleksander Kwaśniewski.
2014-06-04, 15:10
Posłuchaj
W momencie gdy zaczynały się rozmowy Okrągłego Stołu, nastoje społeczne w Polsce były bardzo złe. Po długich miesiącach oczekiwań mało kto wierzył jeszcze, że uda się wyjść z impasu, w jaki władze wpędziły kraj.
Symbole zwycięstwa
Po podpisaniu dokumentów „okrągłego stołu” najważniejsze stało się porozumienie polityczne, które dało początek pokojowym przemianom i gospodarce wolnorynkowej.
– Najważniejszym symbolem przełomu 1989 roku jest Lech Wałęsa. W jego biografii, niczym w soczewce, skupiają się nasze porażki i zwycięstwa. III RP jest państwem, które w wielu obszarach odniosło sukcesy, ale były też słabe momenty. Za wszystkie wzloty i upadki odpowiadał Lech Wałęsa. Nie powinniśmy zapominać, że bardzo dużo dla III RP zrobił również prezydent Lech Kaczyński – powiedział prof. Antoni Dudek, historyk i politolog.
Bohaterowie wolnej Polski
Po wygranych wyborach przedsiębiorcy, politycy, ekonomiści dokonali przemian, które wzmocniły nasz kraj. Historia nie zapomina o osobach, które brały udział w budowaniu nowego wolnej Polski.
REKLAMA
– Toczy się wojna o historię. W naszej historii jest wiele osób, które zasłużyły na to, by o nich pamiętać. Nie brakuje nazwisk, które są bezpośrednio związane z przemianami po 1989 roku. Leszek Balcerowicz jest postacią, która zrobiła wiele dobrego dla polskiej gospodarki. Pokolenie „Solidarności” odchodzi w smugę cienia i stopniowo ustępuje miejsca młodszym osobom -dodał prof. Antoni Dudek.
PR24/PO
REKLAMA