Probiotyki są dobre na wszystko

Rozkładają białka w organizmie, służą naszej odporności i wspierają pracę jelit. Zazwyczaj szukamy ich w aptece, ale powinniśmy wiedzieć, że probiotyki w naturalnej formie dostępne są również w sklepie spożywczym.

2014-05-31, 18:49

Probiotyki są dobre na wszystko
. Foto: flickr/Horia Varlan

Posłuchaj

31.05.14 Sławomir Gacka „Nie ma dziś przestrzeni gospodarki, w której nie występowałyby probiotyki (…)”
+
Dodaj do playlisty

Każdy słyszał o probiotykach, korzystnych dla zdrowia bakteriach, ale nie każdy wie, że mogą mieszkać nie tylko w jogurcie i służyć do najróżniejszych zadań – od medycznych, przez gospodarcze, po ekologiczne i rolnicze.

Przyjaciele organizmu

Probiotyki to kultury bakterii i drożdży, które przywracają naturalną równowagę flory jelitowej i korzystnie wpływają na działanie układu pokarmowego i ogólnoustrojowego.

- Dziś ten przysłowiowy jogurt jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i dostępnych probiotyków. Biologiczne trwanie roślin, zwierząt i człowieka jest możliwe dzięki dobroczynności mikroorganizmów. W obecnym, dość sterylnym świecie niestety nie możemy ochronić się przed szkodliwym działaniem cywilizacji. Dlatego tak wiele osób cierpi z powodu alergii - powiedział Sławomir Gacka z inicjatywy „Wspólna Ziemia”.

- O probiotykach mówi się, że są dobre na wszystko. To żywe mikroorganizmy, które zawsze poprawiają kondycję organizmu. Zapominamy jednak o ich dobroczynnych działaniach w wielu innych dziedzinach życia – wyjaśnił dr Roman Izdebski, doradca Stowarzyszenia EkostystEM.

REKLAMA

Bakterie na sprzedaż

Nie każdy o tym wie, ale probiotyki znajdują zastosowanie w gospodarstwach domowych. Występują w kosmetykach, środkach czyszczących i piorących. Badania nad probiotykami pokazują, że znajdują one zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki.

- 4 i 5 czerwca 2014 roku w Turku odbędzie się IV Międzynarodowy Kongres pod hasłem „Probiotechnologia instrumentem biogospodarki”. Dzięki tej konferencji można będzie dowiedzieć się, jakie dodatkowe korzyści można czerpać z probiotyków - dodał Stanisław Kolbusz, prezes Stowarzyszenia EkostystEM – Dziedzictwo Natury.

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej