Przyszłość świata – Azja
Kraje azjatyckie z roku na rok odgrywają w świecie większą rolę. Szybki rozwój gospodarczy i ogromy potencjał ludnościowy sprawiają, że Zachód musi coraz bardziej liczyć się z państwami Dalekiego Wschodu.
2014-06-17, 18:49
Posłuchaj
Azja jest największym kontynentem świata. Jej powierzchnia jest czterokrotnie większa od Europy. Jest to jedna z przyczyn dużych podziałów między społeczeństwami azjatyckimi.
- Trudno mówić o azjatyckości w odniesieniu do całego kontynentu. Północno-wschodnia część Azji, z wpływami konfucjanizmu, jest typowa dla tego obszaru. Jednak kontynent – jako całość – jest zróżnicowany kulturowo i cywilizacyjnie – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Szumski, ambasador RP w wielu krajach azjatyckich, między innymi w Chinach.
Azjatyckie tygrysy
Korea Południowa, Tajwan, Chiny i Indonezja to niektóre z państw określanych mianem azjatyckich tygrysów. Wymienione kraje wyróżniają się wysokim tempem wzrostu gospodarczego.
- Azja charakteryzuje się bardzo dużym potencjałem ludnościowym. Dodatkowo, tamtejsze państwa rozwijają się coraz szybciej. Nie należy też zapominać, że w tej części świata położone są również kraje o wysokim poziomie rozwoju techniki i nauki – Japonia i Korea Południowa, do których dołączają Chiny – zauważył Gość PR24.
REKLAMA
prsa:repo
Kraje azjatyckie odgrywają również coraz większą rolę w handlu zagranicznym.
- Te wszystkie czynniki powodują, że Azja jest miejscem, w którym wykuwa się przyszłość świata. Choć Europa i Ameryka Północna mają dużo atutów w dziedzinie nauki i innowacyjności, przesuwanie się ważnych ośrodków światowych w wschodnim kierunku jest coraz wyraźniejszą tendencją – ocenił Krzysztof Szumski.
W „Kawie Dyplomatycznej” ambasador Krzysztof Szumski mówił również między innymi o demokracji w wydaniu azjatyckim.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Grzegorza Dziemidowicza!
REKLAMA
REKLAMA