Nowe rozdanie w Parlamencie Europejskim. Wysokie stanowiska dla Polaków
Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości został wybrany jednym z czternastu wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani dokonali też podziału miejsc w dwudziestu komisjach parlamentarnych.
2014-07-01, 22:58
Posłuchaj
Czarnecki został wybrany w trzeciej turze tajnego głosowania, uzyskując 284 głosy. W dwóch pierwszych turach konieczne było uzyskanie poparcia bezwzględnej większości, którego polski polityk nie otrzymał. W trzeciej wystarczyła zwykła większość. Europoseł PiS będzie jedynym wiceprzewodniczącym PE z Polski.
Podstawową rolą wiceprzewodniczących europarlamentu jest wspomaganie szefa PE. Zastępują go podczas prowadzenia obrad w razie jego nieobecności, niemożności wykonywania przez niego obowiązków bądź gdy chce on uczestniczyć w dyskusji. Mogą też reprezentować go w trakcie różnych uroczystości. Wchodzą w skład Prezydium Parlamentu Europejskiego.
Podział stanowisk w PE
Stanowiska szefów komisji podzieliły już między sobą poszczególne frakcje. Najliczniejszej frakcji centroprawicowej przypadły komisje: spraw zagranicznych; rolnictwa; ochrony środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności; przemysłu, badań naukowych i energii; prawna; rybołówstwa; spraw konstytucyjnych oraz kontroli budżetowej.
Socjaliści objąć mają komisje: spraw gospodarczych i monetarnych, kultury i edukacji; rozwoju; handlu międzynarodowego; swobód obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych; praw kobiet oraz podkomisję praw człowieka.
REKLAMA
Liberałom przypadną komisje budżetowa i rozwoju regionalnego, konserwatystom - komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów oraz podkomisja bezpieczeństwa i obrony, z kolei Zielonym - komisja transportu, a lewicy - komisja zatrudnienia i spraw socjalnych.
Trzy stanowiska szefów komisji europarlamentu dla PO-PSL?
Polscy eurodeputowani z PO i PSL zasiadający w największej w Parlamencie frakcji chadeckiej, są po Niemcach najliczniejszą grupą, co daje im mocną pozycję w negocjowaniu stanowisk. Zrezygnowali z ubiegania się o stanowisko zastępcy przewodniczącego Parlamentu, bowiem twierdzą, że jest to funkcja prestiżowa, lecz w pewnym sensie symboliczna. W zamian Polakom udało się uzyskać dodatkowe stanowiska przewodniczących w komisjach, które dają znacznie większy wpływ na prace PE.
Według nieoficjalnych informacji, europosłowie PO-PSL obejmą stanowiska przewodniczących trzech komisji w Parlamencie Europejskim - komisji przemysłu, badań i energii, komisji rolnictwa oraz spraw konstytucyjnych.
Przewodnictwo komisji przemysłu, badań i energii obejmie na dwa i pół roku Jerzy Buzek, a w drugiej części kadencji zastąpi go Janusz Lewandowski - obaj z PO. Komisją rolnictwa prawdopodobnie pokieruje Czesław Siekierski z PSL, zaś na czele komisji spraw konstytucyjnych stanie Danuta Huebner.
REKLAMA
REKLAMA