„Dziwna” popularność metod Goebbelsa
Adolf Hitler mówił o nim, że był jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem w narodowym socjalizmie, którego nie dałoby się zupełnie zastąpić. Jaki był naprawdę twórca nazistowskiej propagandy Joseph Goebbels?
2014-07-15, 15:28
Posłuchaj
Chciał zostać pisarzem. Pisał sztuki teatralne, powieści i poematy. W 1923 roku 26 – letni germanista dr Joseph Goebbles dostał w prezencie notes, w którym postanowił umieszczać notatki dotyczące jego życia, przemyśleń i doświadczeń. Robił to do ostatniego dnia swojego życia.
Notatki ministra propagandy Właśnie ukazał się trzeci i ostatni tom polskiej edycji notatek niemieckiego ministra propagandy obrazuje schyłkowy okres III Rzeszy. Autor dzienników - Joseph Goebbels nie kryje wiary w ocalenie hitleryzmu.
- Filozofia kłamstwa Ministra Oświecenia Narodowego i Propagandy Rzeszy była bardzo złożona. Kłamstwo z jednej strony miało być wielkie i musiało zapełniać całość komunikatu zgodnie z wizją propagandy totalnej. Kłamstwo musiało być warstwowe. Nikt nie mógł się domyślać, że ktoś jawnie kłamie, bo wówczas nie mogło by się to dobrze przyjąć – podkreślił w PR24 prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król, historyk i politolog, Dyrektor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Kłamstwo totalne
Mówił, że im bardziej niewiarygodne kłamstwo, tym prędzej w nie uwierzą. I osiągał to, co chciał. Był utalentowanym człowiekiem.
REKLAMA
- Joseph Goebbels jest niewątpliwie twórcą kultu Führera. Był jego najbliższym współpracownikiem, wykonawcą jego rozkazów. Propaganda totalna posługiwała się całym zestawem różnego rodzaju rytuałów, które miały służyć podkreśleniu wzniosłości władzy. Rytuały sugerowały, że Hitler jest wybitnym przywódca i zesłańcem niebos, który ma podkreślać zalety narodowego socjalizmu - powiedział prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król, tłumacz literatury niemieckiej, wykładowca Collegium Civitas.
Błyskotliwa kariera
Swoją karierę rozwinął obejmując w 1933 roku stanowisko nazistowskiego szefa propagandy. 29 kwietnia 1945 roku Adolf Hitler mianował go kanclerzem Rzeszy. Tę funkcję pełnił przez jeden dzień. Dzień przed kapitulacją III Rzeszy popełnił samobójstwo.
- To, co proponował Joseph Goebbels nie było wyłącznie jego pomysłem. On wprowadzał w praktykę coś co było już wcześniej opisane. Każdą metodę, która służyła propagandzie rozwijał i wcielał w życie. Chodziło mu przede wszystkim o to, aby metodami i technikami skutecznie wpływać na odbiorcę – dodał Gość PR24.
PR24/Paulina Olak
REKLAMA
REKLAMA