Nowe fundusze unijne dla firm: na innowacje i szkolenia
Do połowy przyszłego roku należy rozliczyć projekty realizowane z unijnym wsparciem, w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2007–2013. Przedsiębiorcy, beneficjenci z południowego Podlasia i wschodniego Mazowsza, już interesują się możliwościami pozyskania środków w nowym okresie finansowania, czyli 2014–2020.
2014-08-08, 14:50
Posłuchaj
Przedsiębiorcom informacyjnie oraz logistycznie pomagała, i pomaga Wschodnia Izby Gospodarcza. A jakie firmy najczęściej korzystały ze wsparcia unijnego? – Izba zrzesza przedsiębiorstwa z różnych branż i różnej wielkości, zarówno mikro, jak bardzo duże. Większość z tych firm skorzystała z dostępnych funduszy albo poprzez bezpośrednie dopłaty do inwestycji, albo poprzez bezpłatne programy i szkolenia dla pracowników oraz kadry zarządzającej – wyjaśnia Zenon Chodowiec, prezes Wschodniej Izby Gospodarczej z siedzibą w Siedlcach.
Izba pomaga przedsiębiorcom w staraniu się o fundusze UE, ale robią to oni także samodzielnie. – Współpracujemy z wieloma firmami, które profesjonalnie zajmują się tworzeniem wniosków dla przedsiębiorców, ale firmy także same składają wnioski, i to z powodzeniem – dodaje gość Radiowej Jedynki.
W co inwestowały firmy
Fundusze na inwestycje wykorzystano przede wszystkim na rozbudowę przedsiębiorstw, na zakup nowoczesnego parku maszynowego, nowoczesnych technologii i oprogramowania do firmy.
Czy szkolenia się sprawdziły
Trudno jest ocenić cały proces, przyznawania tych środków i dystrybucji, przeznaczonych na szkolenia, natomiast na pewno tego typu programy są bardzo potrzebne. – Moja firma korzystała wielokrotnie z tych programów, i kompetencje pracowników wzrosły. Przykładowo szkolenie dotyczące zarządzania projektami, które na rynku kosztuje kilka tysięcy złotych, my mieliśmy za darmo, co w przypadku takiej niedużej firmy jak nasza, jest bardzo dużą zaletą – ocenia prezes Zenon Chodowiec.
REKLAMA
Priorytety nowej perspektywy
Inwestycje w rozwój firmy, polegające na zakupie nowoczesnych technologii i na rozbudowie firmy – to są najważniejsze potrzeby każdej firmy, która chce się rozwijać. Fundusze unijne są częścią dużego europejskiego Programu Spójności i pewne trendy są narzucane odgórnie, a w tym rozdaniu duży nacisk jest położony na innowacje, wzrost konkurencyjności i to jest bardzo ważne. – Dużo środków jest przeznaczonych na współpracę z ośrodkami naukowymi, co bardzo interesuje przedsiębiorców – dodaje prezes Chodowiec.
Polska otrzyma z budżetu Unii Europejskiej ok. 119,5 mld euro. Na tę sumę składają się pieniądze: z Polityki Spójności – ok. 82,5 mld euro, Wspólnej Polityki Rolnej – ok. 32,1 mld euro oraz ok. 5 mld euro w ramach takich programów jak np. Horyzont 2020, czy też Erasmus.
Andrzej Ilczuk, mb
REKLAMA