Ośrodki badania opinii skarżą się na ZUS
Te same wzory umów, inne wyniki kontroli. Firmy badające opinię publiczną skarżą się na niekonsekwencję kontrolerów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja podważa zasadność wynagradzania ankieterów w oparciu o umowy o dzieło.
2014-08-11, 14:03
Posłuchaj
Wiceprezes jednego z ośrodków badawczych, Adam Czarnecki nie rozumie dlaczego kontrolerzy kwestionują taki sposób wynagradzania ankieterów. W czasie wcześniejszych kontroli stosowanie takich umów nie budziło podejrzeń kontrolerów. Obecnie stosowane wzory nie różnią się niczym od poprzednich.
Zmiany uderzą w firmy badawcze...
Rozmówca zaznacza, że praca ankieterów powinna być wynagradzana w oparciu o umowę o dzieło. Ankieterzy nie są zatrudniani na etatach. Pracują wyłącznie wtedy, gdy firma badawcza otrzyma zlecenie. Każdy z nich otrzymuje zadanie wykonania określone liczby ankiet w danym miejscu z udziałem osób pasujących do próby badawczej. Adam Czarnecki zaznacza, że konieczność zapłaty zaległych składek (takich jak w przypadku umowy zlecenia) mogłoby spowodować upadek firm badających opinię publiczną.
... i podniosą koszty pracy
Według szefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezarego Kaźmierczaka podobne problemy ma wielu przedsiębiorców. Według niego obciążenia podatkowe połączone z niejednoznaczną interpretacją przepisów powodują, że coraz mniej ludzi decyduje się na prowadzenie firmy.
O sprawie pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Według gazety problemy ma większość firm badawczych w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych po południu odniesie się do krytyki ośrodków badania opinii.
IAR, abo
REKLAMA