Deng Xiaoping: wielki przywódca Chin
Największy polityk XX-wiecznej historii Chin rządził Chińską Republiką Ludową w okresie od 1978 do 1989 roku. Deng Xiaoping uważany on jest za ojca chińskich reform i chińskiego cudu gospodarczego.
2014-08-14, 18:52
Posłuchaj
22 sierpnia przypada 110 rocznica urodzin Deng Xiaopinga, przywódcy Chin od końca lat 70-tych do początku 90-tych. Za jego przywództwa na wybrzeżu Chin wydzielone zostały specjalne strefy ekonomiczne otwarte dla zachodniego kapitału. Rozpoczęto również kształcenie nowoczesnej kadry naukowo-technologicznej oraz biznesowej.
Wielki reformator
Kiedy Deng Xiaoping obejmował przywództwo w Chinach po śmierci Mao Tse-Tunga, Chiny były krajem niezwykle biednym, choć liczącym się w świecie.
– To właśnie jemu zawdzięczają Chiny to, jakie są dzisiaj. Chiny powracają do statusu supermocarstwa i stanowią drugą największą gospodarkę na świecie. Dokonał on radykalnego zwrotu – ze skrajnej wersji komunizmu do otwarcia Chin na świat zewnętrzny. Dopuścił on inicjatywę prywatną, kapitał zagraniczny i inwestycje. To on zadecydował, że Chiny wprowadziły reformy gospodarcze – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbiec
Reformy gospodarcze przede wszystkim
Deng Xiaoping jest często porównywany z obecnym przywódcą Państwa Środka – Xi Jinpingiem. Ich podobieństwo widoczne jest w chęci dokonywania reform gospodarczych i administracyjnych oraz niechęci w przeprowadzaniu zmian politycznych. O tych przywódcach w mediach chińskich jest bardzo głośno.
REKLAMA
– Zaczęła się emisja serialu telewizyjnego poświęconego Dengowi. Jest on również wspominany w artykułach prasowych i materiałach wspomnieniowych i często porównywany do aktualnego przywódcy Chin, Xi Jinpinga. Mają oni taka samą determinację we wprowadzaniu reform – stwierdził Wojciech Jakóbiec.
Katolicyzm w Chinach
Relacje między Watykanem i Pekinem w historii układały się różnie. Choć katolicyzm jest jednym z akceptowanych religii w Chinach, to musi on uznawać zwierzchnictwo władz komunistycznej partii. Dlatego istniej również kościół podziemny, który jest narażony na represje ze strony władz i działa nielegalnie.
– W Chinach jest pięć oficjalnie uznanych religii, w tym właśnie katolicyzm. Jednak legalnie działać może tylko Chińskie Stowarzyszenie Patriotycznych Katolików, a więc tych, którzy uznają zwierzchnictwo Komunistycznej Partii Chin. Partia ta nie życzy sobie, by jakakolwiek organizacja działająca na terenie Chin była niezależna i poza ich kontrolą. Każdy biskup w Chinach ma być mianowany przez chińskie władze, a nie Stolicę Apostolską – podkreślał Wojciech Jakóbiec.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Wojciecha Jakóbca!
REKLAMA
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
REKLAMA