Merkel studzi oczekiwania: spotkanie Putina i Poroszenki nie przyniesie przełomu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel studzi oczekiwania przed wtorkowym spotkaniem prezydentów Rosji i Ukrainy. Jak powiedziała w wywiadzie dla telewizji ARD, rozmowy w Mińsku raczej nie przyniosą przełomu w sprawie kryzysu na Ukrainie.

2014-08-24, 21:47

Merkel studzi oczekiwania: spotkanie Putina i Poroszenki nie przyniesie przełomu

Posłuchaj

Angela Merkel, kanclerz Niemiec: trzeba ze sobą rozmawiać, jeśli chce się znaleźć rozwiązanie. Jestem przekonana, że w tej sprawie istnieje tylko rozwiązanie polityczne, a nie militarne. Dlatego polityczne rozmowy są absolutnie niezbędne
+
Dodaj do playlisty

W wywiadzie dla telewizji publicznej ARD w niedzielę wieczorem Merkel wyjaśniła, że jej sobotnia wizyta w Kijowie służyła przygotowaniu spotkania, które odbędzie się w stolicy Białorusi Mińsku. To spotkanie "z pewnością nie przyniesie jeszcze przełomu" - zastrzegła szefowa niemieckiego rządu, dodając, że czuje się w obowiązku "ostudzić oczekiwania".

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
We wtorek ma się odbyć w Mińsku szczyt z udziałem Ukrainy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Unii Europejskiej.
W rozmowach będą uczestniczyli prezydenci Poroszenko i Putin.
- Jeśli chce się znaleźć rozwiązanie, to trzeba ze sobą rozmawiać - podkreśliła niemiecka kanclerz. Jak zaznaczyła, kryzys na Ukrainie można rozwiązać jedynie za pomocą metod politycznych, a Niemcy oraz cała Unia Europejska chcą w tym pomóc. - Środkami wojskowymi nie rozwiąże się tego kryzysu - powiedziała Merkel.

DE RTL TV/x-news

REKLAMA

Kanclerz Niemiec wskazała na trzy grupy tematów, co do których istnieje różnica zdań, wymieniając decentralizację Ukrainy, stosunki gospodarcze z UE oraz dostawy energii.
- Naród ukraiński oczywiście musi mieć możliwość wyboru własnej drogi - powiedziała Merkel. Podkreśliła, że opowiada się za integralnością terytorialną ukraińskiego państwa.
Merkel zastrzegła, że jej celem nie jest "szkodzenie" Rosji. - Chcemy utrzymywać dobre relacje handlowe i rozsądne stosunki także z Rosją. Jesteśmy skazani na siebie - powiedziała.
Pytana o wrześniowy szczyt NATO Merkel powiedziała, że Sojusz podejmie decyzje, które umożliwią "szybką reakcję" w razie potrzeby. - Ukrainie możemy zaproponować współpracę; członkostwo w Sojuszu nie znajduje się w agendzie - wyjaśniła. Przypomniała, że istnieje Rada NATO-Ukraina i że Poroszenko przyjedzie do Walii, by wziąć udział w obradach tego gremium. - Jak powiedziałam, nie chodzi o członkostwo Ukrainy w Sojuszu - powtórzyła szefowa niemieckiego rządu w rozmowie z ARD.

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej