Nowa ambasador Polski w Rosji przyjęta przez wiceszefa MSZ
Nowy ambasador RP w Federacji Rosyjskiej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz złożyła kopie listów uwierzytelniających na ręce wiceministra spraw zagranicznych Władimira Titowa - podaje MSZ Rosji.
2014-08-26, 11:40
- Dzisiaj złożyłam kopie listów w MSZ Rosji. Rozmowa z Ministrem Titowem o stosunkach FR-PL i Ukrainie. Usłyszałam życzenia powodzenia mojej misji w Rosji - napisała Pełczyńska-Nałęcz na Twitterze.
Informując o przyjęciu przez Titowa polskiej ambasador, MSZ FR przekazało, że "w toku rozmowy rozpatrzono stan stosunków dwustronnych, w tym w kontekście zainicjowanych przez Zachód działań ograniczających wobec Rosji". - Podkreślono zamiar utrzymania kanałów współpracy między ministerstwami spraw zagranicznych, a także kontaktów kulturalno-oświatowych i społecznych - podało rosyjskie MSZ.
Według rosyjskiego resortu spraw zagranicznych "przedyskutowano kilka aktualnych problemów, w tym sytuację na Ukrainie".
We współczesnym prawie dyplomatycznym złożenie kopii listów uwierzytelniających na ręce ministra spraw zagranicznych państwa przyjmującego lub jego zastępcy nie kończy całej procedury związanej z początkiem urzędowania nowego ambasadora. Aby nowy szef misji mógł w pełni korzystać z oficjalnego statusu i pełnić funkcje urzędowe i protokolarne musi jeszcze złożyć listy uwierzytelniające głowie państwa.
Na razie nie wiadomo, kiedy Pełczyńska-Nałęcz złoży listy uwierzytelniające Władimirowi Putinowi. Prezydent FR nie ma zwyczaju przyjmowania w tym celu poszczególnych ambasadorów - dokumenty zwykle odbiera od kilkunastu ambasadorów jednocześnie. Ceremonie takie odbywają się raz na kilka miesięcy. Poprzednia miała miejsce 27 czerwca. Putin odebrał wówczas listy od 13 ambasadorów.
Uroczystość odbywa się tradycyjnie w Sali Aleksandrowskiej Wielkiego Pałacu Kremlowskiego. Uczestniczą w niej minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.
Listy uwierzytelniające wystawia głowa państwa wysyłającego (zwykle prezydent lub monarcha), a adresowane są do głowy państwa przyjmującego. W formie uroczystej wskazują imię i nazwisko szefa misji oraz zawierają grzecznościowe klauzule o utrzymaniu i zacieśnianiu stosunków między państwami.
Na świecie przyjęło się, że nowo mianowany szef misji dyplomatycznej w obcym państwie składa listy uwierzytelniające na ręce głowy państwa, z reguły w trakcie krótkiej ceremonii. Przyjęcie listów dopełnia obowiązek akredytacji i od takiej chwili szef misji może oficjalnie pełnić swoje funkcje.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przed objęciem placówki w Moskwie była wiceministrem spraw zagranicznych. Od 2008 do 2012 zasiadała w Polsko-Rosyjskiej Grupie do Spraw Trudnych, a w latach 2009–2010 w Komitecie Sterującym Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego.
Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>
REKLAMA
PAP/wikipedia.pl/asop
REKLAMA