Śladami przemian 1989 r.
Dwudziestu młodych historyków, dziennikarzy i artystów wybierze się w podróż "Freedom Express" po krajach postkomunistycznych. Wyprawa ma upowszechniać najnowszą historię i przybliżać Europejczykom przemiany ustrojowe, które rozpoczęły się w 89 roku.
2014-08-27, 14:54
Posłuchaj
"Freedom Express" to inicjatywa Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. W projekcie udział wezmą młodzi ludzie z dziesięciu europejskich krajów. Podczas wyprawy poznają bliżej nie tylko historię przemian 89 roku, ale także wydarzenia, które do nich doprowadziły oraz ich dzisiejsze skutki.
– W przedsięwzięciach, które Europejska Sieć Pamięć i Solidarność organizuje przy okazji tej 25 rocznicy, zwracamy uwagę na cały ciąg wydarzeń od 39 roku, czyli utraty wolności, aż po rok 89, czyli moment faktycznego i symbolicznego jej odzyskiwania – podkreślał Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Historia wolności
Projekt wystartuje w Gdańsku 30 sierpnia, w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Tego dnia odbędzie się również otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności. Dzień później, uczestnicy wyprawy wezmą udział w obchodach z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. W Warszawie „Freedom Express” zatrzyma się, między innymi, w Muzeum Powstania Warszawskiego i więzieniu na Rakowieckiej. Uczestnicy projektu odwiedzą również Węgry, Rumunię, Słowację i Czechy. Podróż zakończy się 13 września w Berlinie.
– Drugą częścią projektu "Freedom Express" będzie duża plenerowa wystawa. Składa się ona z ośmiu ścian, na których opowiemy w nowoczesny i ciekawy sposób historię od 39 roku do początku lat 90. To sposób na to, by zainteresować Europejczyków chodzących po ulicach swoich miast tym, w jak różny sposób narody dochodziły do wolności i jaki to ma wpływ na nasze dzisiejsze życie – podkreślał Gość PR24.
REKLAMA
AM
REKLAMA