Władimir Putin rozmawiał z Petrem Poroszenką o sytuacji na wschodzie Ukrainy
Prezydenci Rosji i Ukrainy rozmawiali telefonicznie o możliwościach przerwania przelewu krwi na wschodniej Ukrainie. Taką informację podał sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.
2014-09-03, 08:21
Według jego słów, "poglądy obu prezydentów na temat możliwych dróg wyjścia z kryzysowej sytuacji w znacznym stopniu są zgodne".
Tymczasem w Brukseli trwają prace nad nowymi sankcjami sektorowymi UE wobec Rosji. Według szefowej włoskiej dyplomacji Komisja Europejska ma przedstawić ambasadorom krajów UE propozycje dotyczące wprowadzenia nowych sankcji, a do piątku UE powinna podjąć decyzje. Ze wstępnych propozycji KE wynika, że UE rozważa m.in. ograniczenie dostępu do swych rynków kapitałowych dla rosyjskich firm państwowych z sektora obronnego i naftowego.
Wstępne propozycje, zapisane w kilkustronicowym dokumencie, zawierają między innymi sugestie działań Unii na rzecz wykluczenia Rosji z międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, gospodarczych i sportowych. Napisano o wyścigach Formuły 1, rozgrywkach UEFA, czy o pozbawieniu Rosji organizacji piłkarskich Mistrzostw Świata za 4 lata.
Decyzja do piątku?
Jeśli chodzi o sankcje gospodarcze, Bruksela proponuje wprowadzenie ograniczeń w dostępie do rynku kapitałowego niektórym rosyjskim firmom państwowym. Problemy z pożyczaniem pieniędzy mogłyby mieć firmy z sektora obronnego oraz te, które zajmują się wydobyciem, produkcją i transportem ropy. Zakazane ma też być świadczenie usług przez unijne firmy przy wydobyciu ropy ze złóż arktycznych.
REKLAMA
- Unijni ambasadorowie rozpoczną dziś dyskusję i „do piątku zostanie przyjęta odpowiednia decyzja dotycząca sankcji - powiedziała nowa szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Wtedy także, po raz kolejny, rozszerzona zostanie czarna lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanym aktywami finansowymi. Restrykcje mają objąć również firmy.
WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>
IAR,kh
REKLAMA
REKLAMA