Sąd Najwyższy Białorusi zakazał TVP używania nazwy Biełsat
Biełsat to niezależna telewizja, która nadaje z Polski w języku białoruskim. Kanał powstał na mocy porozumienia podpisanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Telewizję Polską S.A.
2014-09-04, 11:12
Proces wytoczył TVP białoruski przedsiębiorca Andrej Bielakou, szef firmy BIEŁSATplus, zajmującej się sprzedażą oraz instalacją anten satelitarnych. Zarzucił on Telewizji Polskiej bezprawne używanie znaku towarowego Biełsat TV. W czwartek Sąd Najwyższy Białorusi przyznał mu rację.
- Na przekór całemu procesowi, a nawet ocenie dowodów w tym procesie, sąd uznał, że łamiemy prawo białoruskie używając znaku towarowego podobnego do znaku pana Bielakoua. Zignorował przy tym fakt, że znak pana Bielakoua jest chroniony wyłącznie na terytorium Republiki Białoruś, a my nie działamy na jej terytorium - powiedział przedstawiciel Biełsatu na Białorusi Michał Janczuk.
RAPORT BIAŁORUŚ - czytaj więcej>>>
"Mechanizmów egzekucyjnych decyzji sądu nie ma"
Sąd zobowiązał Telewizję Polską do zaprzestania używania znaku towarowego Biełsat TV podczas transmisji oraz na stronie internetowej kanału, a także do zwrócenia Bielakouowi ok. 10 mln rubli białoruskich (3 tys. zł) z tytułu kosztów sądowych.
Według Janczuk "wydaje się, że mechanizmów egzekucyjnych decyzji sądu w tej chwili nie ma". - Na terytorium Polski i Unii Europejskiej ten znak jest zarejestrowany i może być używany w naszej działalności statutowej bez ograniczeń - oznajmił. Zapowiedział, że telewizja Biełsat będzie nadal działać.
Jak dodał Janczuk, zgodnie z białoruskimi przepisami istnieje możliwość odwołania się od czwartkowej decyzji sądu w trybie nadzoru. - Ale jeszcze nie podjęliśmy decyzji, czy się odwoływać - przyznał.
Wyrok zapadł po drugim procesie. W styczniu kolegium ds. własności intelektualnej Sądu Najwyższego Białorusi orzekło, że znak towarowy Biełsat TV nie jest używany na terytorium Białorusi, ponieważ telewizja ta transmituje z zagranicy, a na terytorium Białorusi nie funkcjonuje jako osoba prawna i nie ma swojego przedstawicielstwa.
Jednakże w czerwcu Kolegium Sądu Najwyższego unieważniło pierwsze orzeczenie i skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia, twierdząc, że wcześniej nie przeanalizowano należycie dowodów.
Biełsat TV
Założony w 2007 roku Biełsat jest niezależną stacją białoruskojęzyczną, która nadaje z Polski programy dla widzów na Białorusi. Jej działalność jest finansowana głównie przez Telewizję Polską i polskie MSZ.
Biełsat nie transmituje swego programu z Białorusi i nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej w strefie białoruskiej jurysdykcji: kanał jest zarejestrowany poza granicami Białorusi i nie ma w tym kraju ani jednego akredytowanego korespondenta.
Władze Białorusi od początku istnienia Biełsatu odmawiają mu akredytacji i nie godzą się na rejestrację biura kanału w Mińsku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
REKLAMA
PAP, kk
REKLAMA