O czym warto wiedzieć, gdy handluje się z Chińczykami

W Warszawie kończą się w sobotę IV targi China Expo Poland, wydarzenie na które przyjechali do naszej stolicy przedsiębiorcy z różnych chińskich prowincji, by poszukiwać wśród naszych firm wspólników w interesach. Jak handlować z Chińczykami, radzi Piotr Canowiecki z Polsko Chińskiej Izby Gospodarczej.

2014-09-06, 11:21

O czym warto wiedzieć, gdy handluje się z Chińczykami
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: sxc.hu

Posłuchaj

Jak handlować z Chińczykami radzi Piotr Canowiecki z Polsko Chińskiej Izby Gospodarczej./Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Rynek chiński to rynek duży i perspektywiczny, ale również niełatwy.

Pamietaj o chińskim prawie

Różni nas nie tylko kultura, w tym biznesu, ale również prawo obowiązujące w Państwie Środka.  Ekspert zachęca wszystkich zainteresowanych współpracą z Chinami aby zapoznali się z systemem prawnym tego państwa, opartego w wielu miejscach na prawie niemieckim.

Sprawdzaj chińskie firmy

Jak radzi ekspert, warto również sprawdzać chińskie firmy, zanim wyślemy im pieniądze.

Kontakty osobiste: posiłki, prezenty, hierarchia

W przypadku kontaktów osobistych, ekspert zwraca uwagę na wielkie znaczenie wspólnych posiłków, czy prezentów wymienianych z partnerami biznesowymi. ─Nie należy też zapominać o znaczeniu hierarchii – jeśli przylatuje do nas wiceprezes firmy chińskiej, to z naszej strony rozmowy musi prowadzić jego hierarchiczny odpowiednik – mówi ekspert.

REKLAMA

Co importujemy, co eksportujemy

Jak podkreśla Piotr Canowiecki, wyraźnie widać rozwój współpracy pomiędzy krajami. ─ Szczególnie po wizycie poprzedniego premiera Chin w Polsce – mówi ekspert. Rośnie nie tylko import produktów chińskich do Polski, ale również nasz eksport, w tym i technologii.

Na tegorocznych targach w Warszawie pojawiły się chińskie firmy oferujące wyposarzenia do domów.

Polacy zainteresowani są na ogół tradycyjną ofertą – od przemysłu spożywczego, po przemysł meblowy, włókienniczy oraz elektronika urzytkowa. Natomiast Chińczycy zainteresowani są turystyką w Polsce oraz najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.  Na chiński rynek trafiają też coraz częściej polskie produkty spożywcze – soki, piwo, wódka.

Wartość rocznej wymiany handlowej pomiędzy Polską a Chinami to około 20 miliardów USD. Polski eksport do Chin wynosi jednak zaledwie 1, 8 mld dol., pozostała część wartości to import z Chin - 18,2 miliarda dol.

REKLAMA

Hanna Uszyńska, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej