Polacy długi mieszkaniowe spłacają na szarym końcu

Do BIG-u trafia coraz więcej dłużników z zaległościami względem spółdzielni mieszkaniowych. Jak mówi wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand, czynsze mieszkaniowe są najgorzej spłacane przez Polaków.

2014-09-06, 12:05

Polacy długi mieszkaniowe spłacają na szarym końcu
Polacy spłacają długi mieszkaniowe na szarym końcu.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Do BIG-u trafia coraz więcej dłużników z zaległościami względem spółdzielni mieszkaniowych. Jak mówi wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand, czynsze mieszkaniowe są najgorzej spłacane przez Polaków./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Najlepiej spłacamy kredyty hipoteczne, następnie kredyty i pożyczki bankowe, płacimy rachunki za telefon, prąd i gaz, a na samym końcu opłaty czynszowe czy najmu. ─ To może się później przerodzić w postępowania komornicze czy w stratę mieszkania – ostrzega Hildebrand.

Rekordzista jest winny spółdzielni 370 tys. zł

Ponad 19,3 mln złotych wynosi łączny dług lokatorów wobec wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce - wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Rekordzista zalega ze spłatą ponad 370 tysięcy złotych.

Największy poziom zadłużenia wobec spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot jest w woj. mazowieckim, lubelskim, małopolskim i łódzkim. Najmniej takich zaległości jest w woj. kujawsko-pomorskim.

Operatorzy telekomunikacyjni czy banki są bardzo efektywne w ściąganiu zaległości od klienta.

REKLAMA

Spółdzielnie słabo ściągają długi

W spółdzielniach czy wspólnotach mieszkaniowych często nie ma takich procedur, jeśli chodzi o odzyskiwanie należności.

Nie wszystkie też korzystają z możliwości współpracy z Biurem Informacji Gospodarczej. A warto, bo to często działa na niepłacących mobilizująco.

─ Problem rosnących długów wynika z braku umiejętności kontrolowania swoich budżetów - dodaje prezes Hildebrand.

Jak wyjaśnia, nie patrzymy jakie mamy miesięczne dochody i wydatki. ─ Naszemu społeczeństwu brakuje edukacji finansowej. Świadomość finansowa rośnie bardzo powoli. W ciągu 25 lat naszej wolności, uczymy się praktycznie nowego rynku – mówi ekspert.
Jak wynika z najnowszego Raportu InfoDług, nieco ponad 6 proc. Polaków nie reguluje zobowiązań terminowo. Łączna kwota zaległych płatności sięga już blisko 41 mld złotych.​

REKLAMA

Karolina Mózgowiec

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej