Czy świat pokaże jedność i stanowczość?
Wzmocnienie sił Paktu Północnoatlantyckiego na wschodzie to dla Polski najważniejsza decyzja podjęta podczas szczytu NATO w Newport. Jednak sytuacja na Ukrainie to nie jedyne wyzwanie, które stoi przed państwami zachodu.
2014-09-06, 15:27
Posłuchaj
Sojusz Północnoatlantycki ma utworzyć tak zwaną szpicę, czyli siły szybkiego reagowania. Jak poinformował premier Wielkiej Brytanii, David Cameron, dowództwo tych wojsk prawdopodobnie będzie stacjonować w Polsce. Decyzje te zostały skrytykowane przez Rosję.
– MSZ Rosji stwierdził, że wyniki szczytu mało kogo zaskoczyły, gdyż sojusz stworzony w epoce zimnej wojny, jako organizacja wojskowa, w zasadzie nie jest w stanie zmienić swojego „kodu genetycznego”. Resort w oficjalnym komentarzu napisał, że podjęto kroki, które zmierzają do przesunięcia infrastruktury NATO na wschód i zwiększenia wojskowej obecności sojuszu w pobliżu granic Rosji – powiedział w PR24 Włodzimierz Pac, wysłannik Polskiego Radia do Moskwy.
Terror na Bliskim Wschodzie
Organizacja terrorystyczna Islamskie Państwo jest coraz bliżej przejęcia kontroli nad Syrią i Irakiem. W ubiegłym tygodniu terroryści zamordowali drugiego dziennikarza, Stevena Sotloffa. Wcześniej w taki sam sposób zabity został pierwszy z porwanych Amerykanów, James Foley. Człowiek, który przeprowadził egzekucje to brytyjski raper, który przyłączył się do radykalnych islamistów. Premier David Cameron proponuje wprowadzenie zaostrzonych środków bezpieczeństwa. Problem muzułmanów żyjących w Europie, którzy decydują się na wyjazd do Syrii aby wspierać terrorystów, dotyczy również innych krajów Europejskich
– W niektórych kręgach wyjechała jedna osoba na tysiąc. To nie jest mało, ale pytanie, czy ci ludzie potem wrócą do Europy i czy zajmą się działalnością terrorystyczną. Są poszlaki wskazujące na to, że ci, którzy wracają, planują pewne działania. Były aresztowania we Francji, Danii Szwecji – podkreślał Dr Kacper Rękawek z PISM.
REKLAMA
Podział stanowisk w UE
Unia Europejska kontynuuje rozdzielanie stanowisk w najważniejszych instytucjach. Wiadomo już, że szefem Rady Europejskiej będzie Donald Tusk, a Jean Claude-Juncker skompletował skład Komisji.
– Mamy już listę wszystkich komisarzy. Kilka krajów spóźniało się ze zgłoszeniem kandydatów. W przyszłym tygodniu powinniśmy wiedzieć, którą tekę dostanie każdy kraj. Później odbędzie się przesłuchanie w Parlamencie Europejskim, kluczowe dla kandydatów – powiedziała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zapraszamy do wysłuchania audycji Ernesta Zozunia!
AM
REKLAMA
Polecane
REKLAMA