Kryzys na Ukrainie. Putin do Poroszenki: potrzebne trwałe przerwanie walk
Prezydenci Ukrainy i Rosji, Petro Poroszenko i Władimir Putin rozmawiali we wtorek telefonicznie o kwestiach związanych z przestrzeganiem rozejmu na wschodzie Ukrainy.
2014-09-09, 22:07
Posłuchaj
Z komunikatu Kremla wynika, że Moskwa opowiada się za podjęciem wszelkich działań, które zapewnią trwałe przerwanie walk w Donbasie. - Prezydent Putin potwierdził gotowość Federacji Rosyjskiej do działania na rzecz pokojowego uregulowania ukraińskiego kryzysu - można przeczytać w oświadczeniu.
Kreml poinformował, że obaj prezydenci rozmawiali również na tematy gospodarcze. Między innymi mają być kontynuowane międzypaństwowe konsultacje w związku z podpisaniem przez Ukrainę porozumienia z Unią Europejską. To już trzecia rozmowa telefoniczna Putina i Poroszenki w ciągu ostatnich kilku dni. Obaj przywódcy zapowiedzieli, że nie ostatnia.
Kijów: pół tysiąca zakładników nadal w rękach separatystów
648 osób uwolniono z rąk prorosyjskich separatystów w Donbasie na wschodzie Ukrainy, w ich niewoli pozostaje jeszcze 500 zakładników - podał rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), Andrij Łysenko.
W poniedziałek prezydent Poroszenko powiedział, że po wejściu w życie zawieszenia broni z rąk separatystów uwolniono 1200 osób. Rzecznik szefa państwa Swiatosław Cehołko wyjaśnił jednak następnie, że 1200 to liczba wszystkich ludzi, którzy znajdowali się w niewoli i oświadczył - jak Łysenko we wtorek - że separatyści wypuścili 648 osób i nadal przetrzymują 500.
REKLAMA
O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej >>>
Rozejm w walkach między rebeliantami i obecnymi na wschodzie Ukrainy żołnierzami Federacji Rosyjskiej a siłami ukraińskimi, trwa od piątku wieczorem. Zawieszenie broni ogłoszono w wyniku porozumienia zawartego na spotkaniu grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE w stolicy Białorusi Mińsku.
RBNiO zwróciła uwagę we wtorek, że separatyści i wojska rosyjskie nie przestrzegają postanowień dotyczących wstrzymania walk. Łysenko oświadczył, że od piątku siły ukraińskie ostrzeliwane były przez przeciwnika aż 89 razy. Do ataków dochodziło także w ciągu ostatniej doby. - W poniedziałek ostrzelano pozycje sił antyterrorystycznych w rejonie miejscowości Donecke, Kamyszewacha i Debalcewe - zaznaczył.
REKLAMA
Film: Rozejm na Ukrainie. Żołnierze odpoczywają od walk, nie wierząc w skuteczność porozumień/ Źródło: News Channel "24"/x-news
- Najbardziej niebezpieczna sytuacja utrzymuje się w rejonie lotniska w Doniecku, w Debalcewe, Siewierodoniecku, Faszcziwce i Awdijiwce. Fakty złamania rozejmu odnotowali także obserwatorzy OBWE - podał Łysenko. Zapewnił, że wojska ukraińskie same nie atakują strony przeciwnej, a jedynie się bronią.
Rzecznik RBNiO po raz kolejny przekazał, że Rosjanie koncentrują swoje siły na granicy między okupowanym przez nich Krymem a obwodem chersońskim na południu Ukrainy i od strony obwodu rostowskiego w Rosji. - Według informacji operacyjnych 7 września trasą Rostów nad Donem - Nowoazowsk w kierunku Ukrainy poruszały się dwie kolumny sprzętu wojskowego: 172 pojazdy gąsienicowe, 30 transporterów opancerzonych i 200 ciężarówek - zaznaczył.
USA przygotowują zaostrzenie sankcji wobec Rosji
Departament Stanu USA poinformował we wtorek, że finalizowane są ewentualne nowe sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Rosji za jej postępowanie wobec Ukrainy. Dotyczą one sektorów obronności, energetyki i finansów.
REKLAMA
Chodzi o "pogłębienie i poszerzenie" dotychczasowych restrykcji - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf. - Mamy narzędzia w pogotowiu. Finalizujemy te pakiety, ale decyzje będziemy podejmować na podstawie tego, co będzie się działo na wschodzie Ukrainy w ciągu najbliższych kilku dni - dodała.
29 lipca USA po raz kolejny rozszerzyły sankcje wobec Rosji w sektorach energetyki, finansów i zbrojeń w Rosji. Na liście znalazły się: drugi bank Rosji WTB (VTB), zależny od niego Bank Moskwy i Rosyjski Bank Rolny (Rossielchozbank) - pierwszy pożyczkodawca w rolnictwie. Tak więc na amerykańskiej czarnej liście znalazły się niemal wszystkie największe rosyjskie banki, z udziałem państwa powyżej 50 proc. (z wyjątkiem Sbierbanku). Obywatele USA lub firmy mają zakaz zawierania z nimi transakcji dotyczących papierów dłużnych, których zapadalność przekracza 90 dni, oraz transakcji dotyczących nowych aktywów.
Sankcje objęły także Zjednoczoną Korporację Stoczniową z siedzibą w Petersburgu, której zamrożono wszelkie aktywa w USA i zakazano prowadzenia z nią wszelkich transakcji.
REKLAMA
REKLAMA