Przewrót w relacjach Polska - Niemcy
Bronisław Komorowski w trakcie wystąpienia w Bundestagu mówił o cudzie pojednania polsko- niemieckiego i wezwał Europę do zdecydowanej postawy wobec Rosji. Do tej pory w izbie niższej niemieckiego parlamentu przemawiali ministrowie spraw zagranicznych: Bronisław Geremek i Władysław Bartoszewski.
2014-09-10, 21:27
Posłuchaj
W swoim wystąpieniu prezydent zwrócił uwagę na szerzenie integracji europejskiej i konieczność zacieśniania relacji transatlantyckich. Duży nacisk położył na relacje Zachodu z Rosją.
Bardzo ważne przemówienie
Prezydent RP przemawiając w niemieckim parlamencie zaznaczył, że pojednanie polsko-niemieckie jest jednym z gwarantów współpracy w całej Europie. Czy jest szansa na zacieśnianie polsko – niemieckich więzi?
- Bronisław Komorowski trafił do bardzo elitarnego i zaszczytnego grona osób, które przemawiały w niemieckim parlamencie. Tym samym Polska została dowartościowana, uznana przez Niemcy za jednego z ważniejszych partnerów. W obecnej, napiętej sytuacji może nas to tylko cieszyć. Pozycji Niemiec w Europie i ich znaczeniu nie trzeba niczym uzasadniać, każdy wie, że jest to kraj, który gra pierwsze skrzypce – powiedział w PR24 Agaton Koziński, publicysta.
Obawy przed atakami
Somalia przygotowuje się na serię ataków terrorystycznych. Władze zmieniły szefa bezpieczeństwa narodowego i postawiły wojsko w stan podwyższonej gotowości w obawie przed odwetem ze strony islamistów Al- Szabab.
REKLAMA
- Członkowie ugrupowania Al – Szabab potwierdzili swoją przynależność do Al Kaidy. Grupa bardzo ukrywa swoją wewnętrzną strukturę. Jest to organizacja, która ma takie same cele, metody działania i ideologię jak Al – Kadia. Podstawowym celem grupy jest globalne szerzenie islamu - podkreślił Jędrzej Czereb, ekspert z Fundacji Kazimierza Pułaskiego.
Referendum w Szkocji
Wielkimi krokami zbliża się referendum w sprawie szkockiej niepodległości. Trudno przewidzieć ostateczny wynik tego plebiscytu. Od sierpnia w sondażach widać wzrost zwolenników odłączenia Szkocji od Wielkiej Brytanii.
- Premier David Cameron zaznaczył, że Zjednoczone Królestwo musi się trzymać razem. W Edynburgu spotkali się politycy wszystkich ugrupowań, którzy jednym głosem powiedzieli, że nie warto myśleć o odłączeniu Szkocji od Wielkiej Brytanii - relacjonował Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.
Zapraszamy do wysłuchania audycji Katarzyny Gizińskiej!
REKLAMA
PR 24/Paulina Olak
REKLAMA