Operacja Market Garden

Dzisiaj przypada 70. rocznica Operacji Market Garden. Była to największa operacja wojsk powietrznodesantowych podczas II wojny światowej. Akcja ta miała na celu rozdzielenie wojsk niemieckich i zajęcie Zagłębia Ruhry, co miało przyspieszyć zakończenie wojny.

2014-09-20, 19:22

Operacja Market Garden
. Foto: wikipedia.org

Posłuchaj

20.09.14 Marcin Ochman: „Operacja się nie udała, bo zakładano, że bez większych problemów uda się opanować tę Północną Belgię i wtargnąć na terytorium Rzeszy (…)”
+
Dodaj do playlisty

Operacja odbyła się we wrześniu 1944 na terenie Holandii. Trwała ona 10 dni.

– Operacja ta została zaplanowana przez aliantów niemal z dnia na dzień. Była bezpośrednim następstwem wypadków lata 1944 roku, kiedy po otwarciu drugiego frontu należało jak najszybciej atakować. Kiedy alianci stanęli na granicy belgijsko-francuskiej planowano szybko wtargnąć na teren Niemiec – tłumaczył w Polskim Radiu 24 Marcin Ochman z Muzeum Wojska Polskiego .

Przyczyny przegranej

Co było przyczynami  przegranej operacji wojsk powietrznodesantowych? Zdaniem eksperta została ona przegrana na etapie planowania.

– Zaplanowano, że przez Zagłębie Ruhry pójdzie główne uderzenie, zaś następnym krokiem miał być Berlin, czyli serce Rzeszy. Aliantów zgubił optymizm – w pewnym momencie zaczęto lekceważyć nieprzyjaciela. Na usprawiedliwienie aliantów można powiedzieć, że optymizm ten był w pełni uzasadniony – powiedział Gość PR24.

Kontekst Operacji

Zanim nastąpiła Operacja Market Garden na terenie Niemiec trwało wiele operacji, które podnosiły temperaturę wojny.

– Pamiętajmy, że lipiec 1944 to był zamach na Hitlera oraz tropienie czarownic w Rzeszy, a więc wszystkich spiskowców. Ponadto latem tego roku armia czerwona stoi na granicy Rzeszy. Nie jest to atak na Prusy Wschodnie, ale do niego jest już bardzo blisko, co podnosiło temperaturę – stwierdził ekspert.

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Polecane

Wróć do strony głównej