Pogrzeb Mitoraja. "Dziękujemy ci za piękno, które przyniosłeś"
Światowej sławy polski rzeźbiarz, który zmarł w Paryżu w wieku 70 lat, przez trzy dekady pracował i mieszkał w Pietrasanta w Toskanii, koło złóż marmuru karraryjskiego.
2014-10-13, 17:57
Posłuchaj
W związku z uroczystościami pogrzebowymi Igora Mitoraja w miejscowości ogłoszono żałobę.
Mieszkańcy Pietrasanta od soboty oddawali hołd artyście w udekorowanej przez niego przed laty sali magistratu, gdzie wystawiono urnę z jego prochami. Miejscowość ze względu na historię i nagromadzenie dzieł sztuki nazywana jest "małym Atenami". Niektóre wpisy w księdze kondolencyjnej nawiązywały do tej nazwy. - Małe Ateny dziękują ci za całe piękno, które przyniosłeś - brzmi jeden z pozostawionych wpisów. Inny głosi zaś: - Dziękujemy za to, że każdy zakątek Pietrasanta uczyniłeś jeszcze bardziej wyjątkowym.
REKLAMA
Hołd rzeźbiarzowi oddali artyści Festiwalu Pucciniego, dla którego projektował scenografię.
Następnie odprawiono mszę żałobną w miejscowej katedrze. Wzięli w niej udział przedstawiciele rodziny artysty z Polski, mieszkańcy miasteczka i innych rejonów Toskanii, miejscowi artyści i delegacja lokalnych władz.
Burmistrz Pietrasanta Domenico Lombardi nazwał Igora Mitoraja "wielkim poetą duszy". - Pietrasanta opłakuje dzisiaj swojego honorowego obywatela, który ją rozsławił i przyniósł jej zaszczyt swymi dziełami, jakie ofiarował. Ale przede wszystkim był jej wielkim ambasadorem na świecie - podkreślił burmistrz.
- Mitoraj całkowicie poświęcił się kulturze, zwłaszcza rzeźbie, na co dzień współpracował z naszymi rzemieślnikami marmuru i brązu, wychwalając bogactwa tej okolicy - dodał. Zwrócił uwagę na wielką wrażliwość polskiego artysty i silne więzy, jakie łączyły go z mieszkańcami.
Lombardi opowiedział o swej przyjaźni z artystą. Zdradził, że łączyła ich także miłość do poezji. Przypomniał, że ostatnim dziełem, jakie Mitoraj podarował Pietrasanta, była płaskorzeźba "Zwiastowanie", umieszczona na fasadzie kościoła pod wezwaniem świętego Augustyna.
- Jesteśmy pełni najwyższego uznania dla Igora Mitoraja, bo uważamy go za jednego z nas. To był wielki artysta, wielki rzemieślnik i wielki poeta - stwierdził burmistrz.
Zapowiedział, że w marcu przyszłego roku otwarta zostanie wystawa prac rzeźbiarza "Mitoraj i muzyka". - Razem pracowaliśmy nad tą ekspozycją - poinformował. Zaprezentowane na niej zostaną wielkie scenografie, przygotowane przez artystę między innymi do spektakli w mediolańskim teatrze operowym La Scala i w Arenie w Weronie. Będzie można zobaczyć rysunki kostiumów do oper Pucciniego, a także "najbardziej fascynujące rzeźby".
Wystawa będzie otwarta do sierpnia 2015 roku.
Prace Mitoraja znajdują się w kilkudziesięciu muzeach i reprezentacyjnych miejscach wielu miast. Można je podziwiać między innymi w dzielnicy Paryża Défense, w muzeum olimpijskim w Lozannie oraz w Los Angeles. W 1995 roku monumentalna rzeźba artysty - Thsuki-No-Hikari została zakupiona przez British Museum i na stałe umieszczona przed jego wejściem. Rzeźby i rysunki Igora Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych na całym świecie.
Artysta zmarł 6 października w wieku 70 lat.
PAP/IAR/asop
REKLAMA
REKLAMA