Co doskwiera Polakom? Ubóstwo i bezrobocie
Pieniądze z Unii powinny być wydawane mądrzej. Na walkę z bezrobociem i ubóstwem, dostęp do opieki medycznej oraz naprawę dróg - mówią samorządowcy i lokalni działacze z Krajowej Sieci Konsultacyjnej Liderów.
2014-10-17, 14:57
Raport z diagnozy KSKL „Wyzwania – co środowiska lokalne myślą o nowej kadencji?” został przedstawiony w Pałacu Prezydenckim podczas Forum Debaty Publicznej.
– W obliczu zbliżających się wyborów do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich zapytaliśmy blisko 600 samorządowców i lokalnych aktywistów o wyzwania, jakie stoją przed samorządem w nowej kadencji – mówił wiceprezes Szkoły Liderów Przemysław Radwan-Rohrenschef.
Na poziomie gmin podstawowym problemem jest „mądre” wykorzystywanie funduszy unijnych (46 proc.), tak aby zapewnić stabilność finansową (20 proc.) i długofalowo przeciwdziałać bezrobociu i ubóstwu (20 proc.).
Wyzwaniem jest też utrzymanie małych szkół (16 proc.) i naprawa dróg (11 proc.). Mieszkańcy powiatów wskazali w pierwszej kolejności na trudności z utrzymaniem szkół ponadgimnazjalnych i dostosowanie ich działalności do potrzeb rynku pracy (23 proc.). Równie istotnym wyzwaniem jest zarządzanie szpitalami i zapewnienie mieszkańcom dostępu do lekarzy specjalistów (23 proc.)
REKLAMA
Na poziomie województw największym wyzwaniem jest „strategiczne” i „przemyślane” wydatkowanie funduszy unijnych (48 proc.), ale dochodzi też postulat o skupienie się na ochronie środowiska, w powiązaniu z rozwojem turystycznym (14 proc.).
Największą dyskusję wywołała odpowiedź Krajowej Sieci na pytanie o największe bolączki Polaków. 57 proc. badanych odpowiedziało, że są to bezrobocie i ubóstwo, także wśród osób pracujących.
Na sali oprócz 220 przedstawicieli samorządu obecni byli także Prezydent Bronisław Komorowski, Sekretarz Stanu Olgierd Dziekoński i prezydenccy doradcy Jerzy Regulski i Henryk Wujec.
Krajowa Sieć Konsultacyjna Liderów to ciało opiniotwórcze złożone z absolwentów Szkoły Liderów z całej Polski, które zbiera głosy środowisk lokalnych w sprawach regulacji i reform ich dotyczących.
REKLAMA
– Warto, aby ten głos był słyszalny. 20-letnie doświadczenie pracy z liderami lokalnymi pokazało nam, że o reformach i regulacjach obejmujących swoim zasięgiem cały kraj mówi się na poziomie centralnym, przy niewielkim udziale społeczności lokalnych, czyli tych, którzy są realnymi odbiorcami wdrażanych rozwiązań – mówi Przemysław Radwan-Rohrenschef, wiceprezes Fundacji Szkoła Liderów.
Krajowa Sieć Konsultacyjna Liderów jest ciałem różnorodnym światopoglądowo. Do sieci należą zarówno przedstawiciele samorządu, jak i aktywni członkowie stowarzyszeń i lokalnych organizacji.
Kolejne diagnozy przygotowywane przez KSKL będą dotyczyć kwestii darmowego podręcznika, a także sytuacji Orlików w związku ze zbliżającym się terminem przejścia ich finansowania z budżetu państwowego pod budżet gminny.
Projekt KSKL realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
REKLAMA
pt
REKLAMA