Galeria Faras – nowe otwarcie
W Muzeum Narodowym w Warszawie znajdują się unikalne, wczesnośredniowieczne zabytki sztuki nubijskiej. Galeria Faras im. prof. Kazimierza Michałowskiego, w której eksponowane są niepowtarzalne artefakty z północnej Afryki, została uzupełniona o nowoczesne multimedia wykorzystujące m.in. technologię 3D.
2014-10-18, 15:25
Posłuchaj
Połączenie tradycji z nowoczesnością – to nowe oblicze Galerii Faras, która poświęcona jest zabytkom sztuki nubijskiej. Unikatowe artefakty, pochodzące z terenów dzisiejszego Sudanu, znalazły się w Polsce dzięki zaangażowaniu prof. Tomasza Michałowskiego, twórcy polskiej szkoły archeologicznej.
Podczas akcji ratowania zabytków znajdujących się w Dolinie Nilu przed zalaniem w związku z budową przez egipski rząd w latach 60. XX wieku tamy w Asuanie, prof. Kazimierz Michałowski prowadził prace w Faras.
– Profesor podejrzewał, że w tym miejscu znajdzie wielką, starożytną, kamienną świątynię z reliefami – na to był przygotowany. Tymczasem okazało się, że starożytne detale architektoniczne zostały wtórnie użyte do budowy wczesnośredniowiecznej, chrześcijańskiej katedry – wyjaśniał w Polskim Radiu 24 dr Alfred Twardecki z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Dzieła sztuki znajdujące się w Muzeum Narodowym w Warszawie pochodzą z kościoła katedralnego biskupów Faras i pochodzą z okresu od VII do XIV wieku. Ekspozycję w nowej odsłonie można oglądać od 18 października 2014 roku.
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA