Kiedy pracodawca powinien wystawić ZUS RMUA?
Raporty miesięczne dla osoby ubezpieczonej, składane w ZUS za pracownika, pracodawca powinien przekazywać mu za rok ubiegły do dnia 28 lutego roku następnego. Na żądanie pracownika ma on natomiast obowiązek przekazywać mu takie informacje częściej, nie częściej jednak niż raz na miesiąc, za miesiąc poprzedni.
2014-10-31, 01:46
Posłuchaj
Informacje te pracodawca-płatnik składek może przekazać na formularzu ZUS RMUA lub w innej formie, ale zawsze takiej, by spełniała wymogi ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Co to jest RMUA?
RMUA to zestawienie odprowadzanych składek, dla każdego z ubezpieczonych, wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
‒ Jeżeli pracujemy w jakiejś firmie, to nasz pracodawca jest zobowiązany odprowadzać za nas składki, i obecnie przynajmniej raz do roku jest zobowiązany przedstawić nam dokument, w którym rozliczy się przed nami z opłacanych składek. Wówczas enumeratywnie wyliczy nam, że tyle zapłacił za nas za ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe, ubezpieczenie emerytalne, rentowe. Minimum raz w roku zrobić to musi ‒ podkreśla Wojciech Andrusiewicz.
Bezwzględne terminy
Pracodawca czyli płatnik składek ma więc obowiązek przekazać ubezpieczonemu informacje o danych przekazanych za niego do ZUS. Informację taką przekazuje raz w roku ‒ do 28 lutego, za rok ubiegły. Nasz słuchacz, pan Ignacy, ma pytanie właśnie w tej sprawie
REKLAMA
‒ Dostaję raz na rok wykaz składek płaconych do ZUS przez mojego pracodawcę, to się nazywa RMUA. Czy mógłbym dostawać taki wykaz co miesiąc, żeby mieć lepszą kontrolę nad tym, czy mój pracodawca rzeczywiście płaci za mnie składki?
Wyjaśniamy: na żądanie ubezpieczonego informacja może być przekazana raz w miesiącu. ‒ Pracodawca ma obowiązek dać nam taki dokument minimum raz w roku. Ale to jest minimum. Na każdą naszą prośbę pracodawca jest zobowiązany taki dokument wystawić. Jeżeli więc będziemy chcieli w połowie roku, czy też raz na kwartał taki dokument otrzymywać, to powinniśmy się zwrócić do pracodawcy, on ma zaś taki dokument wystawić ‒ tłumaczy ekspert ZUS.
Co umożliwia RMUA?
Warto szczegółowo przejrzeć ten dokument, bo dzięki niemu możemy kontrolować swojego pracodawcę, dodaje ekspert. ‒ Czyli sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za nas składki. Jeżeli taki dokument ZUS RMUA, bądź podobny, gdyż ZUS RMUA to jest dokument zusowski, ale wcale nie trzeba takiego samego dokumentu wystawiać. Wystarczy, żeby dokument wystawiony przez pracodawcę zawierał te obligatoryjne pola, które zawiera dokument ZUS RMUA. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to z tym dokumentem powinniśmy się udać do placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wyjaśnić nieścisłości, które się pojawiły, zestawić te liczby z ZUS RMUA ‒ z liczbami zapisanymi na naszym koncie w ZUS. Jeżeli wówczas zauważymy, że nasze wątpliwości się potwierdzają, to udajemy się do pracodawcy i wyjaśniamy zaistniałą sytuację ‒ tłumaczy na antenie radiowej Jedynki Wojciech Andrusiewicz.
A jeżeli to nie pomaga, to możemy złożyć reklamację w ZUS, w sprawie naszego konta.
REKLAMA
Justyna Golonko, mb
Podstawa prawna:
Art. 41 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)
Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA