Ruchy miejskie w wyborach samorządowych
Zbliżające się wybory samorządowe i działające w wielu miastach „ruchy miejskie” to główne tematy, o których w audycji „Sobota po tygodniu” mówili goście Krzysztofa Rzymana.
2014-10-31, 22:00
Posłuchaj
W tegorocznych wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada dużą rolę odegra formalnie zawiązana koalicja, czyli Porozumienie Ruchów Miejskich. Choć nie chcą być partią, łączą się w koalicję, która ma wspólnie walczyć o jak najlepszy wynik w najbliższych wyborach.
Karolina Wiśniewska z portalu politykawarszawska.pl powiedziała, że Ruchom Miejskim zależy przede wszystkim na poprawę jakości życia. – Przedstawiciele ruchów sami o sobie mówią, że są reprezentantami mieszkańców, dlatego biorą sprawy w swoje ręce. Starają się mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość – zaznaczyła Karolina Wiśniewska.
Dwie pierwsze grupy ruchów miejskich pojawiły się w Łodzi i w Warszawie. – W Polsce ruchy miejskie zaczęły swoją działalność w pierwszej dekadzie XXI wieku. Pierwsze grupy koncentrowały się wokół tematu reklamy zewnętrznej. Działacze miejscy połączyli siły i stają się coraz ważniejsi – wyjaśnił Wojciech Kacperski, socjolog miasta.
- Ruchy miejskie zazwyczaj dążą do poprawy jakości życia w danym mieście. Tematyka działań takich ruchów jest bardzo różnorodna. Problemy z którymi borykają się działacze ruchów są zawsze aktualne – powiedział Mateusz Luft z magazynu „Kontakt”.
REKLAMA
Zapraszamy do odsłuchania audycji Krzysztofa Rzymana!
PR24
REKLAMA