Wrocław: "Mistrzowie światła - witraże i obrazy malowane pod szkłem"

Od 5 listopada 2014 do 4 stycznia 2015 będzie można zobaczyć 86 witraży ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu powstałych w okresie od średniowiecza do początków XX wieku. Dzieła pochodzą z dawnych kolekcji wrocławskich i z dolnośląskich pałaców, uratowane zostały przed zniszczeniem w czasach powojennych.

2014-11-03, 16:20

Wrocław: "Mistrzowie światła - witraże i obrazy malowane pod szkłem"

Jak powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski, witraże udało się poddać konserwacji dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Za ten projekt konserwacji i naprawy witraży zostaliśmy docenieni i dostaliśmy w ubiegłym roku pierwszą nagrodę w konkursie na wydarzenie muzealne roku "Sybilla 2013" - dodał dyrektor.

Najstarsze witraże znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego We Wrocławiu pochodzą z okresu średniowiecza, przedstawiają sceny Zwiastowania i postaci świętych. Zostały wykonane w Austrii, dekorowały jeden z tamtejszych kościołów. Pozostałe pochodzą z prywatnych kolekcji arystokratów, którzy darowali je Muzeum Starożytności Śląskich. Inne zaś zgromadzono w latach 60. XX wieku, gdy wojewódzki konserwator zabytków nakazywał zabieranie ich z niszczejących zabytków w regionie.

Wszystkie witraże zostały poddane konserwacji i restauracji oraz specjalistycznym badaniom w latach 2013-2014, dzięki dotacji specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w ramach projektu badawczego finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki. Celem odnowienia było zabezpieczenie niezwykle cennych średniowiecznych i nowożytnych witraży śląskich i europejskich przed dalszą destrukcją. Prace przeprowadzono w terminie od marca do listopada 2013 r. w specjalistycznej pracowni "Witraże.Beata Oleszczuk” we Wrocławiu. Cały koszt renowacji to 130 tys.zł.

- Gdy 20 lat temu otworzyłam skrzynie z tymi witrażami czułam się jak prawdziwy odkrywca skarbu. Jednak wiele z tych dzieł było w takim stanie, że w ogóle nie dawało się podnieść do pionu, bo witraże wysypywały się z opraw - mówi kurator wystawy Elżbieta Gajewska-Prorok.

REKLAMA

Całej wystawie witraży towarzyszy ekspozycja 18 dzieł wykonanych techniką eglomizacji. Polega ona na malowaniu pod szkłem z wykorzystaniem srebrzeń i złoceń.

Do końca listopada we wrocławskim muzeum można również obejrzeć dwa obrazy autorstwa Michaela Willmanna "Święta Jadwiga" i "Pokłon Trzech Króli", które na co dzień znajdują się na ołtarzach bazyliki w Bardzie Śląskim. Powstały pod koniec XVII w.

Wystawa "Mistrzowie światła - Witraże i obrazy malowane pod szkłem" we wrocławskim Muzeum Narodowym, pl. Powstańców Warszawy 5 będzie czynna od 5 listopada do 4 stycznia.

kz, PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej