HSBC, RBS, Citibank, JP Morgan Chase i UBS ukarane za manipulacje kursami walut. Traderzy zmawiali się na czatach
Regulatorzy rynków finansowych w Wielkiej Brytanii i USA poinformowały w środę o nałożeniu grzywien o łącznej wysokości 2,5 mld euro na pięć wielkich banków międzynarodowych oskarżanych o manipulowanie kursami wymian głównych walut.
2014-11-12, 15:38
Posłuchaj
Są to brytyjskie banki HSBC i RBS, amerykański Citibank i JP Morgan Chase oraz szwajcarski UBS. Tych pięć instytucji przystało na ugodę dotyczącą grzywien o sumie 2,5 mld euro.
Prócz kar wobec nich ze strony brytyjskiego regulatora FCA i amerykańskiego CFTC, szwajcarski regulator FINMA orzekł ze swej strony grzywnę w wysokości 134 mln franków szwajcarskich (111 mln euro) dla banku UBS.
Traderzy wymieniali się na czatach zakodowanymi informacjami
Dochodzenia ujawniły wymienianie się potajemnie przez traderów na internetowych czatach zakodowanymi informacjami w celu manipulowania kursami wymiany 10 głównych walut światowych. Brytyjski kanclerz skarbu, George Osborne powiedział BBC: "Podejmujemy dziś mocne działania, aby wykorzenić korupcję nielicznych traderów w City, tak by rynki finansowe służyły wszystkim. Jest to część naszego szerszego planu naprawy tego, co szwankuje w naszej gospodarce i bankowości. Możemy teraz ufać uczciwości naszych rynków finansowych - zapewniał brytyjski kanclerz skarbu.
Jak dotąd nie udowodniono nikomu, że czerpał z tego korzyści osobiste i nikt nie poszedł do więzienia, ale brytyjski minister potwierdził, że toczy się nadal dochodzenie kryminalne. - Grzywny, jakie zapłacą te banki, będą służyć dobru publicznemu, co nie miało miejsca w przeszłości - dodał George Osborne, co oznacza, ze te pieniądze zostaną rozdzielone między instytucje dobroczynne i wyższej użyteczności.
Śledztwo trwało rok
Kary na banki nałożono po trwającym około roku śledztwie dotyczącym podejrzeń, że dokonywano manipulacji na rynku wymiany walut, na którym banki i inne instytucje finansowe sprzedająi kupują waluty pomiędzy sobą.
FCA obciążyła każdy z pięciu banków grzywną w wysokości ponad 200 mln funtów (250 mln euro). Podkreśliła, że banki "niewłaściwie kontrolowały swoje operacje w wymianach walut G10 (dziesięciu najczęściej używanych światowych walut)". Te niewłaściwe praktyki trwały od początku 2008 roku do końca 2013 roku.
Bank Anglii zwolnił tradera >>>
Amerykański regulator CFTC orzekł kary dla każdego z banków w wysokości co najmniej 275 mln dolarów (220 mln euro). Jak poinformował, przeprowadzone dochodzenie ustaliło, że traderzy bankowi koordynowali swoje działania, próbując manipulować benchmarkami walutowymi. Niektórzy z nich zostali zawieszeni, a brytyjski Biuro ds. Poważnych Nadużyć (SFO) przygtotowuje potencjalne zarzuty karne przeciwko osobom, które były pomysłodawcami procederu.
Brytyjski nadzór prowadzi nadal śledztwo w sprawie manipulacji kursami przez bank Barclays.
JP Morgan Chase zarobił w trzy miesiące 6 mld dolarów.
REKLAMA
Źródło: CNN Newsource/x-news
IAR/PAP, awi
REKLAMA