Embargo niestraszne: eksport w październiku wzrósł o 4,7 proc. rdr

Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w październiku oraz zapotrzebowania na usługi korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w październiku eksport z Polski wyniósł 14,940 mld euro.

2014-12-01, 17:35

Embargo niestraszne: eksport w październiku wzrósł o 4,7 proc. rdr
. Foto: Glow Images/East News

Był więc o 4,8 proc. większy niż we wrześniu i jednocześnie o 4,7 proc. większy niż w październiku 2013 r. Liczony w złotych eksport wyniósł 62,834 mld tj. o 5,2 proc. więcej niż we wrześniu i równocześnie o 5,1 proc.  więcej niż przed dwunastoma miesiącami.

Październikowy wzrost obrotów jest zjawiskiem typowym. To właśnie na październik przypada szczyt sprzedaży mającej przełożyć się na handel na okres Świąt i Nowego Roku. Realizowanych w tym czasie jest też sporo dostaw towarów o charakterze inwestycyjnym. Odbiorcy są bowiem zainteresowani finalizacją odbioru maszyn (październik) i uruchamiania ich (listopad, grudzień) - jeszcze przed końcem roku. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że wzrosty nie będą już tak duże, jak we wrześniu, kiedy to widoczne jest w statystykach przywracanie aktywności przemysłu po okresie letniego spowolnienia. Tegoroczny wzrost sprzedaży notowany w październiku okazać się też może nieco mniejszy od ubiegłorocznego. W konsekwencji roczna dynamika sprzedaży może być niższa niż we wrześniu. Jest to jednak głównie efekt tego, że wyniki września były tym razem nadzwyczaj imponujące i wyczerpały więcej niż zazwyczaj wzrostu sprzedaży generowanego jesienią. Zdają się o tym też świadczyć notowane w ostatnich miesiącach dane o wynikach przemysłu i handlu hurtowego. Mniej zaś jest tu oczekiwanego, przez część rynku, efektu osłabiania koniunktury w niektórych krajach europejskich.

Sytuacja geopolityczna hamuje eksport na Wschód

W kolejnym miesiącu brak jest wyraźniejszych postępów w łagodzeniu konfliktu na linii Kijów - Moskwa. Przekłada się to na ograniczanie sprzedaży naszych towarów na tamtejsze rynku. Według zestawień Głównego Urzędu Statystycznego w okresie I – IX spadek eksportu do krajów Europy Środkowej i Wschodniej sięgnął 15,9%. W przypadku Rosji spadek oszacowano na 12,4% a Ukrainy 27,8%. Jest on wywołany tak spadkiem tamtejszego popytu konsumpcyjnego (klienci w okresie zagrożenia ograniczają zakupy do najbardziej podstawowych artykułów) jak również administracyjnymi ograniczeniami importu z Polski (np. w zakresie artykułów spożywczych). Zwraca też uwagę regres w zakresie towarów o charakterze inwestycyjnym – np. środków transportu. Nawet w przypadku Białorusi zanotowano spadek sprzedaży o 6,5%.

Poprawa wyników

Korporacja oczekuje, że w okresie X – XII 2014 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 6,1% w euro, a w wymiarze złotowym o 6,3%. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2014 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 157,7 mld euro, co stanowić będzie wynik o 6,0% wyższy niż w roku 2013. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 659,5 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 5,5% w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2013. W miarę poprawy koniunktury na rynku europejskim oraz normalizacji sytuacji u naszych wschodnich partnerów, zwiększać się też będzie dynamika polskiego eksportu.

REKLAMA

W roku 2015 eksport może zwiększyć się do 175,8 mld euro (o 11,5%), co w wymiarze złotowym odpowiadać będzie kwocie 718,0 mld (wzrost o 8,9%).

Prognozy Korporacji dotyczące wyników eksportu w latach  2014 - 2015 wskazujące na wzrost eksportu ogółem odpowiednio o 6,0% i 11,5% są wynikiem następujących prognozowanych zmian wolumenu eksportu na podstawowych dla naszej gospodarki rynkach:

Niemcy – wzrost eksportu o 8,2% i 10,2 %

Pozostałe kraje strefy euro o 8,8% i 10,0%

REKLAMA

Pozostałe kraje UE o 6,0% i 10,2%

Pozostałe kraje rozwinięte o 11,0% i 12,5%

Kraje Europy Środkowo - Wschodniej spadek o -19,0% i wzrost 14,8%

Kraje rozwijające się o 15,0% i 19,0%

REKLAMA

Informacja prasowa, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej