Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Turcja dyskryminuje na tle religijnym
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził naruszenie przez Turcję artykułów Europejskiej Konwencji zakazujących dyskryminacji na tle religijnym. Skargę wniosło stowarzyszenie alewitów, czyli najbardziej tolerancyjnego odłamu islamu.
2014-12-02, 16:53
Posłuchaj
Liczba alewitów szacowana jest w Turcji na około 15 milionów. Ich przesłaniem jest szacunek dla ludzi i pracy oraz tolerancja wobec innych religii. Alewici nie są oficjalnie uznawani przez tureckie władze za mniejszość religijną. Ponieważ tureckie prawo zapewnia finansowanie przez rząd wydatków kościołów na opał i elektryczność, alewici zwrócili się do władz o zwrot 300 tysięcy euro, wydanych na energię. Spotkali się z odmową. Tureckie sądy stwierdziły, że jako nieuznana oficjalnie mniejszość religijna, alewici nie mogą korzystać z państwowej pomocy.
Inaczej sytuację ocenił Trybunał w Strasburgu. Stwierdził, że odmowa zapłacenia poniesionych wydatków jest przejawem dyskryminacji na tle religijnym.
Zdaniem sędziów, nie ma podstaw, by alewitów traktować w sposób odmienny od innych grup wyznaniowych. Trybunał dał trzy miesiące na polubowne rozstrzygnięcie kwestii finansowych. Jeśli to nie nastąpi, sam zdecyduje o wysokości rekompensaty i zadośćuczynienia.
IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA