Szymona Zajkowski: nowe minima na EUR/USD
Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy ponownie umocnił dolara. Kurs EURUSD naruszył czwartkowe minima i zniżkował do 1.2270. Nowe tegoroczne minimum ustanowił również GBPUSD – na 1.5550, a na nowe maksimum USDJPY – 121.90.
2014-12-08, 15:38
Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym Stanów Zjednoczonych w listopadzie wzrosło o 321 tys., czyli znacznie powyżej konsensusu rynkowych prognoz, na poziomie 230 tys.
To również najwyższy odczyt od początku 2012 roku i zarazem dziesiąty z rzędu miesiąc przyrostu nowych etatów w tempie powyżej 200 tys. - ostatni raz taka seria miała miejsce w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Co więcej w górę o 29 tys. zrewidowano odczyt za październik – do 243 tys., a o kolejne 15 tyś odczyt za wrzesień. Średnia godzinowa płaca wzrosła o 0.4%, przy konsensusie 0.2%, a stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5.8% (zgodnie z oczekiwaniami).
Piątkowe dane dobitne potwierdziły więc postępującą poprawę sytuacji na amerykańskim rynku pracy oraz pogląd członków FOMC z listopadowego posiedzenia, że w ostatnich miesiącach dochodzi do spadku niewykorzystania zasobów siły roboczej.
REKLAMA
Poprawa kondycji rynku pracy zbliża również Rezerwę Federalną do realizacji jednego z jej dwóch celów jakim jest pełne zatrudnienie (drugi to stabilność cen), a co za tym idzie podnosi prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku.
Tym samym cały czas utrzymuje się perspektywa dalszego umocnienie amerykańskiego dolara.
Poznaliśmy już najważniejsze publikacje zaplanowane na dziś – bilans handlu zagranicznego Chin za listopad oraz produkcję przemysłową w Niemczech za październik.
Obydwa odczyty rozczarowały. Chiny bowiem, co prawda odnotowały rekordową nadwyżkę w handlu zagranicznym, niemniej jednak było to spowodowane ostro spadającym importem (-6.7% r/r, konsensus 3.9%), przy nieco mniej spowalniającym eksporcie (4.7% r/r, konsensus 8.2%).
REKLAMA
Reakcję na dane z Chin tradycyjnie zaobserwować można w notowaniach australijskiego dolara, który osłabia się od momentu publikacji. Obecnie kurs AUDUSD znajduje się na najniższym poziomie od połowy 2010 roku (0.8270).
W Niemczech natomiast produkcja przemysłowa w październiku spowolniła z 1.1% do 0.2% w ujęciu miesięcznym (konsensus 0.5%), niemniej jednak dane te są już dość historyczne i nie wywołały silnej reakcji w notowaniach wspólnej waluty.
W dalszej tygodnia czekają nas przede wszystkim posiedzenia banków centralnych Szwajcarii i Norwegii (czwartek), Nowej Zelandii (środa) oraz aukcja TLTRO (czwartek), czyli długoterminowych, niskooprocentowanych pożyczek dla banków komercyjnych ze strony ECB. To ostatnie wydarzenie powinno mieć duże znaczenie dla losów wspólnej waluty. Jeżeli europejskie banki zgłoszą niski popyt na pożyczki, skomplikuje się nieco zadanie ECB - zwiększenia sumy aktywów o 1 bln euro, a co za tym idzie wzrośnie prawdopodobieństwo podjęcia decyzji o rozpoczęciu skupu obligacji na styczniowym posiedzeniu.
Niski popyt (niewiele wyższy niż ten zgłoszony we wrześniu – 82.6 mld) powinien przełożyć się na osłabienie wspólnej waluty i zejście na nowe minima na EURUSD. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1.2230.
REKLAMA
Szymon Zajkowski , Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku S.A
REKLAMA