Jeszcze dzisiaj w Tatrach prędkość wiatru może przekroczyć nawet 100 km/h

W Zakopanem wiatr ma osiągać prędkość około 70 kilometrów na godzinę. Na szczęście są spore szanse, że nadchodząca wichura nie będzie tak silna jak ubiegłoroczny świąteczny huragan, który powalił w Tatrach Zachodnich tysiące drzew.

2014-12-12, 13:34

Jeszcze dzisiaj w Tatrach prędkość wiatru może przekroczyć nawet 100 km/h
Panorama Tatr. Foto: Daro998/Wikipedia/CC

Posłuchaj

Michał Furmanek szef IMGW w Zakopanem potwierdza, że prognozy nie przewidują ekstremalnej prędkości wiatru (Radio Kraków/IAR)
+
Dodaj do playlisty

Michał Furmanek szef IMGW w Zakopanem potwierdził w rozmowie z Radiem Kraków, że prognozy nie przewidują ekstremalnej prędkości wiatru. Zastrzegł jednak, że wiatr będzie porywisty i pewnie jakieś szkody spowoduje. Region będzie bowiem pod wpływem głębokiego niżu znad Morza Norweskiego.

Na razie w Tatrach prędkość wiatru jeszcze nie jest na tyle silna i kolejka na Kasprowy Wierch kursuje normalnie. Choć PKL ostrzega, że w każdej chwili jak tylko pojawi się zapowiadana wichura wagoniki kolejki zostaną unieruchomione przy peronach w budynkach stacji. Na Kasprowym Wierchu jest dość zimno - temperatura nie przekracza minus 7 stopni, w Zakopanem jest cieplej. Tutaj termometry pokazują około zera stopni.

Nadciąga Aleksandra

W Tatrach i nad morzem ma wiać najsilniej ale nad całą Polskę nadciąga orkan Aleksandra. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie będzie tak niszczycielski jak ubiegłoroczny Ksawery. Wtedy wiatr wiał z prędkością 120 kilometrów na godzinę. Teraz jego prędkość ma dochodzić najwyżej do 90 kilometrów.

Komendant Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz przekonuje jednak, że strażacy są gotowi na nawet najczarniejszy scenariusz. - Apelujemy do wszystkich mieszkańców o rozwagę bowiem ten wiatr będzie na pewno bardzo mocny. Prosimy o to, że kiedy będą najbardziej porywiste wiatry raczej pozostać w domach. Postarajcie się żeby samochody stały w miejscach bezpiecznych, czyli z daleka od budynków, drzew oraz linii energetycznych. To są elementy, które mogą powodować dodatkowe zagrożenia. Zwracajcie państwo uwagę co macie na balkonach i wokół swoich domów - powiedział Leśniakiewicz.

REKLAMA

Możliwe przerwy w dostawie energii

Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa kierowcy powinni być przygotowani na lokalne utrudnienia na drogach, które mogą być spowodowane przez powalone drzewa. Należy liczyć się z przerwami w dostawie energii elektrycznej. Linie przesyłowe mogą zostać uszkodzone przez łamiące się na skutek wiatru konary drzew. Warto w związku z tym mieć w domu latarki lub świece, gdyby przerwy w dostawach prądu były dłuższe - apeluje RCB.

Według prognozy IMGW w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, śląskim, małopolskim, warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim, spodziewać się należy silnego wiatru z kierunku południowo-zachodniego i południowego. Najsilniej wiać będzie w piątek na Wybrzeżu, gdzie porywy wiatru mogą osiągać do 90 km/h. W głębi kraju 80 km/h, a w szczytowych partiach Sudetów 120 km/h. Na wybrzeżu wiatr zacznie słabnąć w nocy z soboty na niedzielę, w górach w sobotę rano.

IAR,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej