Piechociński: Azerbejdżan jednym z nowych rynków zbytu

Janusz Piechociński zaprasza azerbejdżański biznes do inwestowania w Polsce. Wraz z grupą przedsiębiorców i przedstawicieli administracji, wicepremier, minister gospodarki przebywa z misją gospodarczą w Baku.

2014-12-16, 08:17

Piechociński: Azerbejdżan jednym z nowych rynków zbytu
. Foto: Trójka/Polskie Radio

Posłuchaj

Azerbejdżan to bardzo perspektywiczny rynek dla polskich towarów, usług i inwestycji
+
Dodaj do playlisty

Podczas Forum Biznesu Janusz Piechociński zapewniał, że również my jesteśmy zainteresowani inwestowaniem w Azerbejdżanie. Podkreślił, że mimo iż nasze obroty handlowe z roku na rok zwiększają się, to są za małe do naszych możliwości.

- Z wielką wagą obserwujemy i doceniamy realizowaną przez rząd w Azerbejdżanie politykę gospodarczą idącą w stronę dywersyfikacji rozwoju ekonomicznego, ukierunkowaną na wzrost pozasurowcowych sektorów gospodarki - powiedział Piechociński na rozpoczęciu Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesu.

Zdaniem wicepremiera, obecnie Azerbejdżan jest najbardziej stabilną i przewidywalną gospodarką w regionie. Jak podkreślił, według oceny polskich władz perspektywy dalszego wzrostu rozwoju współpracy gospodarczej istnieją w sektorze budowlanym, mieszkaniowo-komunalnym, a także w transporcie, rolnictwie i przetwórstwie rolno-spożywczym, w sektorze maszynowym i urządzeń dla sektora rolno-spożywczego, a także w energetyce, technologiach ochrony środowiska, usługach logistyczno-transportowych oraz w przemyśle chemicznym i obronnym.

Piechociński zapowiada zacieśnienie współpracy
Piechociński, będąc członkiem tejże komisji, pogratulował Azerbejdżanowi osiągnięć gospodarczych. - Przyjaźń, zrozumienie partnerstwa, umiejętność współdziałania i współpracy - tego w relacjach polsko-azerbejdżańskich nigdy nie brakowało - wskazał. Zastrzegł jednocześnie, że "aktualny poziom współpracy nie odpowiada zarówno możliwościom, jak i istniejącemu potencjałowi gospodarczemu" obu krajów.
Jak podkreślił wicepremier, "Polska jest zainteresowana dalszym rozwojem stosunków gospodarczych z Azerbejdżanem, czego wymownym faktem jest zaliczenie waszego rynku do dziesięciu najbardziej perspektywicznych, szczególnie dzisiaj wobec niepewności w bliskim sąsiedztwie na wschód od Polski".

REKLAMA

Obroty gospodarcze rosną
Według danych Ministerstwo Gospodarki w 2013 r. obroty handlowe Polski z Azerbejdżanem wyniosły 153,3 mln USD i były wyższe o 20,6 proc. w porównaniu do poziomu obrotów z 2012 r. Eksport w tym okresie wzrósł o 8,6 proc. osiągając wartość 133,4 mln USD, a import towarów z Azerbejdżanu wzrósł ponad 4,5-krotnie osiągając wartość 19,9 mln USD. Wzrost importu z Azerbejdżanu osiągnięty został za sprawą wzrostu importu produktów przemysłu chemicznego (propylenu).
- Od stycznia do września br. odnotowaliśmy dalszy wzrost obrotów handlowych o ponad 26 proc. Na podkreślenie zasługuje wielokrotny wzrost sprzedaży azerbejdżańskich towarów do Polski z 4,3 mln dolarów w latach 2011-2012 do blisko 20 mln dolarów w 2013 r. W okresie styczeń-wrzesień import ten wyniósł ponad 24 mln USD - wyliczał Piechociński.
Największy udział w polskim eksporcie do Azerbejdżanu zajmują wyroby przemysłu elektromaszynowego (26 proc.) i chemicznego (20 proc.), wyroby metalurgiczne (15 proc.), artykuły rolno-spożywcze (14,8 proc.), wyroby przemysłu drzewno-papierniczego (7,6 proc.) i wyroby ceramiczne (6,4 proc.). W strukturze importu dominującą pozycję zajmują: propan (83 proc. udziału), orzechy laskowe (8 proc.) oraz soki i napoje (8 proc.).
Spotkanie z prezydentem Azerbejdżanu
Po zakończeniu Forum wicepremier spotkał się z prezydentem Azerbejdżanu. Według Ilhama Alijewa, możliwości współpracy między naszymi krajami jest wiele - wymienił między innymi transport, budownictwo, energetykę i przemysł spożywczy. Podkreślił, że poprzez Polskę i Polaków można być obecnym na jednolitym unijnym rynku.

IAR/PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej