Odwilż na linii Waszyngton Hawana. Kuba uwolniła trzech dysydentów
Trzech dysydentów uwolniły nieoczekiwanie władze Kuby w środę i czwartek w ramach odwilży w stosunkach między tym krajem a Stanami Zjednoczonymi - poinformowała Kubańska Komisja Praw Człowieka i Porozumienia Narodowego (CCDHRN).
2015-01-08, 08:09
Oficjalnego komunikatu w sprawie uwolnionych nie wystosowała ani amerykańska administracja, ani rząd w Hawanie.
W środę Elizardo Sanchez, szef CCDHRN - organizacji nielegalnej na Kubie, ale tolerowanej przez władze - powiedział w rozmowie z agencją AP, że 19-letni bracia bliźniacy Diango Vargas Marin i Bianko Vargas Martin zostali nieoczekiwanie uwolnieni, czemu nie towarzyszyły żadne przestrzegane w takich sytuacjach procedury. Kilka godzin później Sanchez poinformował o uwolnieniu w podobnych okolicznościach trzeciego dysydenta, Enrique Figueroli Mirandy.
Przełomowe wydarzenie w relacji USA - Kuba >>>
Więźniowie sumienia
Bracia Martin należeli do Kubańskiego Związku Patriotycznego (UNPACU), niewielkiej organizacji opozycyjnej, uważanej za nastawioną najbardziej antyrządowo. Według Amnesty International zostali aresztowani w grudniu 2012 r. podczas próby powrotu do Santiago, gdzie mieszkali z matką, członkinią opozycyjnej organizacji Damy w Bieli, zrzeszającej żony, siostry i matki odbywających kary więzienia dysydentów kubańskich. Oskarżono ich o stosowanie przemocy i zastraszanie urzędnika państwowego.
REKLAMA
Uwolnienie Damy w Bieli
Pepe Hernandez z Narodowej Fundacji Kubańsko-Amerykańskiej powiedział, że Biały Dom poinformował go, iż jeszcze przed ogłoszeniem 17 grudnia odwilży w stosunkach Kuba-USA uwolniona została Dama w Bieli Sonia Garro wraz z mężem i sąsiadem.
We wtorek amerykański Departament Stanu ogłosił, że władze Kuby uwolniły część osób z grupy 53 więźniów politycznych, tak jak uzgodniono w grudniu, nie podano jednak liczby ani tożsamości osób, które odzyskały wolność.
Koniec z izolacją
17 grudnia prezydent Barack Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA. Zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie restrykcji w podróżach i eksporcie.
Tuż przed wystąpieniem Obamy administracja USA poinformowała, że w zamian za uwolnienie przez USA trzech kubańskich więźniów Kuba wypuściła na wolność bardzo ważnego amerykańskiego szpiega, więzionego na wyspie od blisko 20 lat. Władze Kuby uwolniły też 65-letniego Amerykanina Alana Grossa, który był przetrzymywany na Kubie od pięciu lat. USA utrzymują, że Gross nie był szpiegiem.
pp/PAP
REKLAMA
REKLAMA