Atak na niemiecką gazetę za przedruki z "Charlie Hebdo"

Redakcja niemieckiego dziennika "Hamburger Morgenpost" w Hamburgu, przedrukowującego satyryczne wizerunki Mahometa z francuskiego "Charlie Hebdo", została podpalona w nocy z soboty na niedzielę. Nikt nie został poszkodowany.

2015-01-11, 12:32

Atak na niemiecką gazetę za przedruki z "Charlie Hebdo"
. Foto: Mattes/ Wikimedia Commons

Posłuchaj

W Hamburgu w Niemczech podpalono w nocy siedzibę gazety „Hamburger Morgenpost”, która niedawno przedrukowała karykatury Mahometa z „Charlie Hebdo”. Nikt nie ucierpiał, straty są stosunkowo nieduże. O szczegółach z Berlina, Wojciech Szymański/IAR
+
Dodaj do playlisty

ATAK NA REDAKCJĘ "CHARLIE HEBDO" - czytaj więcej >>>

Policja poinformowała, że przez okna do archiwum redakcji wrzucono kamienie, a następnie substancję zapalającą.

Zatrzymano dwie osoby, które miały zachowywać się podejrzanie w pobliżu redakcji. Trwa śledztwo; policja odmówiła podania jakichkolwiek informacji na temat zatrzymanych.

Po środowej masakrze w siedzibie tygodnika "Charlie Hebdo" w Paryżu "Hamburger Morgenpost" na pierwszej stronie umieścił przedrukowane z francuskiego magazynu trzy satyryczne rysunki przedstawiające proroka Mahometa. "Tyle wolności musi być możliwe" - napisano.

REKLAMA

Władze oświadczyły w niedzielę rano, że "kluczową kwestią" jest ustalenie, czy podpalenie miało związek z przedrukowaniem rysunków.

Niemiecka agencja dpa podała, że w wyniku ataku zniszczone zostały dokumenty znajdujące się w archiwum.

Ogień został szybko opanowany, a redakcja, według policji, może wrócić do pracy w tym budynku.

Zamach na "Charlie Hebdo"

Bracia Cherif i Said Kouachi, sprawcy zamachu na siedzibę tygodnika, zginęli po dwóch dniach obławy podczas szturmu francuskich antyterrorystów w Dammartin-en-Goele, ok. 40 km na północ od Paryża. Tego samego dnia został zabity przez siły bezpieczeństwa Amedy Coulibaly, który w czwartek na przedmieściu Paryża, w Montrouge, zastrzelił policjantkę, a w piątek wziął kilkunastu zakładników w sklepie żydowskim we wschodniej części stolicy Francji. Na wolności pozostaje wspólniczka Coulibaly'ego, 26-letnia Hayat Boumeddiene, którą media określają jako najbardziej poszukiwaną kobietę we Francji.

REKLAMA

Bracia Kouachi i Coulibaly twierdzili w piątek, że współpracują i potwierdzili przynależność odpowiednio do Al-Kaidy w Jemenie oraz Państwa Islamskiego.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

Manifestacja w Paryżu

Na wielką manifestację w Paryżu prezydent Hollande zaprosił licznych zagranicznych przywódców. Ma się ona rozpocząć o godzinie 15. Swój udział zapowiedzieli m.in. szefowie rządów Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Polski i Turcji: Angela Merkel, David Cameron, Matteo Renzi, Mariano Rajoy, Ewa Kopacz i Ahmet Davutoglu, a także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz szefowie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, Jean-Claude Juncker i Martin Schulz.

pp/PAP/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej