Ekspaci - Polska według obcokrajowców

Zawirowania wokół franka szwajcarskiego, a także kryzys górnictwa. Kluczowe kwestie dla Polaków widziane oczami obcokrajowców. W Polskim Radiu 24 o najdotkliwszych problemach ostatnich dni mówili David McQuaid, szef warszawskiego biura Bloomberga oraz dziennikarz Nate Espino.

2015-01-17, 21:33

Ekspaci - Polska według obcokrajowców
Frank szwajcarski/fot. flickr/Johnny Thomasson. Foto: flickr/Johnny Thomasson

Posłuchaj

17.01.15 David McQuaid: „Myślę, że pozwolenie osobom, które mają kredyty we frankach, na spłatę zadłużenia w złotówkach nie byłoby zbyt uczciwe (…)”.
+
Dodaj do playlisty

W czwartek Centralny Bank Szwajcarii ogłosił, że przestaje bronić kursu franka wobec euro i obniżył główną stopę procentową. Po tej informacji stosunek franka wobec złotego dosłownie oszalał i niemal doszedł do granicy 5 złotych. Zamieszanie było tak duże, że zawieszały się systemy komputerowe na giełdach. W największym szoku byli jednak Polacy, którzy zaciągnęli kredyty w szwajcarskiej walucie.

– Przyznam, że sam posiadam pożyczkę we frankach i jedna z moich rat przypadała właśnie na czwartek. Sprawdziłem ile pieniędzy pobrał bank i wyszło, że odcięto mi 300 zł więcej. Jeżeli chodzi o sytuację konsumentów w Polsce, to specjaliści wyliczyli, że będą oni mieli 4 mld zł mniej do wydania. Jest to 0.1% PKB, więc sytuacja, przynajmniej w teorii, nie wygląda na razie tak groźnie. Gdyby ten kurs utrzymywał się przez dłuższy okres czasu, to wtedy wiele polskich rodzin może znaleźć się w dramatycznej sytuacji – podkreślił David McQuaid.

Odważna decyzja

Drugim, najbardziej zapalnym, wydarzeniem w ostatnim tygodniu był konflikt pomiędzy polskim rządem a górnikami. Kluczową rolę w tym wydarzeniu odegrała premier Ewa Kopacz. Zdaniem Nate Espino jej posunięcia, w kwestii rozwiązania problemu, były ryzykowne, patrząc przez pryzmat roku wyborczego, ale jednocześnie nieuniknione.

– Problemy w polskim górnictwie istnieją od wielu lat i trzeba było w końcu coś z nimi zrobić. Żaden z poprzednich rządów nie odważył się na podjęcie zdecydowanych i radykalnych kroków w celu uzdrowienia branży górniczej. Dlatego należy mieć szacunek do pani premier, że zdecydowała się na takie odważne decyzje – podkreślił dziennikarz.

REKLAMA

Zapraszamy do odsłuchania premierowego odcinka audycji Johna Beauchampa!

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej