Polskie Radio nadaje od 90 lat

Od 90 lat Polskie Radio towarzyszy Polakom w kraju i za granicą. Informuje, wspiera polską kulturę, promuje sztukę. Dostępne w Internecie od roku nadaje również w nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+.

2015-02-02, 10:00

Polskie Radio nadaje od 90 lat
Wóz transmisyjny Polskiego Radia używany w 1939 roku/fot. Wikimedia/CC/domena publiczna

Posłuchaj

01.02.15 prof. Janusz Adamowski: „Cyfryzacja Polskiego Radia jest wielką sprawą. Digitalizacja radia doda mu skrzydeł (…)”
+
Dodaj do playlisty

Wszystko zaczęło się 90 lat temu, wieczorem o godzinie 18.00 pojawiła się pierwsza audycja radiowa. 1 lutego 1925 roku komunikat wygłoszony przez inż. Romana Rudniewskiego, wicedyrektora Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, zapoczątkował codzienną emisję programów radiowych.

Prof. Janusz Adamowski z wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego powiedział w Polskim Radiu 24, że datę 1 lutego symbolicznie uważa się za początek polskiej radiofonii.

–  W tym czasie odbyła się pierwsza, próbna transmisja w Polskim Radiu. Przełomowy moment nastąpił dopiero we wrześniu 1925 roku, gdy rozpoczęły się stałe emisje programowe – wspominał w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Adamowski.

Jerzy Lemański z Muzeum Techniki dodał zaś, że zdaniem niektórych pierwsze słowa w eterze pojawiły się już w październiku 1924. – Do siedziby Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego sprowadzono z Francji urządzenia nadawcze. Wówczas z Warszawy popłynęły pierwsze słowa w języku francuskim. To 1 lutego 1925 każdego dnia były nadawane programy  – powiedział Lemański.

REKLAMA

Krzysztof Michalski, komentator naukowy Polskiego Radia podkreślił, że Polskie Radio przejmowało wzory z brytyjskiej stacji BBC. – Polskie Radio bardzo dużo czerpało z brytyjskich mediów. Muszę przyznać, że dd samego początku istnienia cieszyło się dużym uznaniem wśród polskich słuchaczy – podsumował Michalski.

Krzysztof
Krzysztof Michalski, komentator naukowy Polskiego Radia i Jerzy Lemański z Muzeum Techniki; foto: PR24/MR

Jerzy Lemański i Krzysztof Michalski zwrócili uwagę, że Polskie Radio rozwijało się w bardzo szybkim tempie. Już 10 lutego nadawano pierwsze prognozy pogody oraz wiadomości tworzone za Polską Agencją Telegraficzną.

Pracownikami i współpracownikami Polskiego Radia byli m.in: Jerzy Szaniawski, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska, Władysław Szpilman i Aleksander Zelwerowicz. Już w latach 30. pojawiła się możliwość przeprowadzania transmisji radiowych z koncertów, czy zawodów sportowych z różnych miejsc na świecie.

Polskie Radio 24/op

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej