BIEC: sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać
Pozytywne, lecz powolne zmiany na rynku pracy - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wskaźnik informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w styczniu ponownie się obniżył.
2015-02-02, 10:01
BIEC wskazał w poniedziałkowym komunikacie, że WRP już od połowy 2013 r. sygnalizował spadek bezrobocia. - W ubiegłym roku bezrobocie obniżyło się o blisko 1,2 pkt proc. (z 13,5 proc. średniorocznej stopy bezrobocia w 2013 r. do 12,3 proc. w 2014 r.). Stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych w grudniu 2014 roku spadła w ujęciu miesięcznym o 0,2 pkt proc., zaś w ujęciu rocznym o blisko 2 pkt proc. i wyniosła 11,4 proc. - podkreślają eksperci Biura.
Więcej ofert pracy w 2014 roku
Analitycy BIEC podkreślają, że w 2014 roku pojawiało się już coraz więcej ofert zatrudnienia zarówno tych trafiających do Powiatowych Urzędów Pracy, jak i ukazujących się na portalach internetowych.
Utrzymuje się natomiast tendencja do wzrostu liczby bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Chodzi głównie o osoby długotrwale bezrobotne oraz bezrobotne powyżej 50 roku życia.
Michał Filipkiewicz, Praca.pl: najwięcej nowych ofert pracy w budownictwie, produkcji, handlu i transporcie.
REKLAMA
Źródło: Newseria
Spadek zatrudnienia
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym menedżerowie przedsiębiorstw oceniali nieco gorzej niż przed miesiącem. W grudniu drugi miesiąc z rzędu przeważała liczba firm planujących zmniejszenie zatrudnienia, nad tymi przewidującymi wzrost liczby miejsc pracy. Różnica między tymi dwiema grupami zakładów była niewielka i oscylowała wokół zera przez całe drugie półrocze 2014 roku.
Według BIEC, spadek zatrudnienia może następować przede wszystkim w firmach małych i średnich. W przedsiębiorstwach dużych (o liczbie pracujących powyżej 250 osób) nie przewiduje się zmian zatrudnienia.
Jeśli chodzi o branże, to największy wzrost zatrudnienia przewidywany jest w wytwarzaniu i przetwarzaniu koksu oraz produktów rafinacji ropy naftowej. Spadek liczby zatrudnionych zakładany jest głównie przez producentów odzieży, przy produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oraz przy produkcji komputerów.
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA