Gorzki smak sukcesu

– Polki chcą się rozwijać, być niezależne i mieć poczucie własnego sukcesu – mówiła w Polskim Radiu 24 psycholog dr Magda Drzewiecka-Sarosiek. Według statystyk, mamy w Polsce najwyższy w Europie i na świecie wskaźnik przedsiębiorczości kobiet. Jednak obecność na rynku prowadzi niekiedy do negatywnych zmian w osobowości.

2015-02-08, 20:16

Gorzki smak sukcesu
. Foto: flickr/checkmezov

Posłuchaj

08.02.15 Dr Magda Drzewiecka-Sarosiek: „Obecność kobiet na rynku to walka ze stereotypami i tradycyjnym podziałem ról społecznych (…)”
+
Dodaj do playlisty

Z przeprowadzonych badań wynika również, że panie zakładają własne firmy, ponieważ są świadome, że na rynku pracy wciąż mają gorszą sytuację niż mężczyźni. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej pozwala także na pogodzenie życia rodzinnego z pracą zawodową.

– Istnieje szereg czynników, które zachęcają, a czasem zmuszają do podjęcia własnej aktywności zawodowej. Możemy tu wymienić m.in. bezrobocie, brak szans na rynku pracy. Pojawia się jednak coraz więcej kwestii, które nas mobilizują do zakładania własnych firm i są związane z rozwojem zawodowym. Polski chcą się po prostu rozwijać – wskazywała w Polskim Radiu 24 dr Magda Drzewiecka-Sarosiek, autorka badań na temat przedsiębiorczości kobiet.

Okazuje się, że kobiety, które utrzymały się na rynku przez co najmniej rok, deklarują niższy poziom optymizmu i niższe poczucie skuteczności, a także spadek wytrzymałości i wrażliwości. Gość PR24 stwierdziła, że zmiana osobowości i temperamentu w długim czasie przyniesie pozytywne rezultaty.

– Sukces jest okupiony różnymi problemami i stresem związanym z pracą praktycznie 24 godziny na dobę. Pierwszy rok jest bardzo ciężki dla przedsiębiorcy, ale może się okazać, że w kolejnych latach optymizm powróci. Spadek wrażliwości i wytrzymałości to efekt przyzwyczajania się do nowych warunków. Zaczynamy skupiać się na tym, co jest najważniejsze, czyli zaczynają działać pozytywne procesy. W kolejnych latach może być ich jeszcze więcej – powiedziała psycholog SWPS.

Polskie Radio 24/gm

Polecane

Wróć do strony głównej