W sobotę początek ferii w ostatnich pięciu województwach
W sobotę ferie zimowe rozpoczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, którzy 2-tygodnowią przerwę w nauce mają jako ostatni w kraju. Będą odpoczywali do 1 marca.
2015-02-13, 10:20
W poniedziałek do szkół wrócą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Ich przerwa w nauce zaczęła się 31 stycznia. Uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego mieli ferie od 17 stycznia do 1 lutego, a z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego - od 24 stycznia do 8 lutego.
Największe województwa zostały pogrupowane tak, aby nie miały wspólnych terminów ferii zimowych. Celem takiego zabiegu jest zmniejszenie tłoku na stokach i wydłużenie sezonu w ośrodkach narciarskich. Następna przerwa w nauce - z okazji świąt wielkanocnych - będzie od 2 do 7 kwietnia.
Apel policji i GOPR
Młodszy inspektor Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji podkreślił, że na stokach bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek to kwestie najważniejsze. - Amatorzy białego szaleństwa są na różnym poziomie, nie jesteśmy tam sami, zachowujmy się rozsądnie - powiedział. Porządku będą pilnować specjalne patrole policji na nartach.
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe także zaapelowało do rodziców i opiekunów o zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa na szlakach. Ratownik Krynickiej Grupy GOPR Ryszard Nowak zalecił, by trasę przejścia i tempo marszu dostosować do najmłodszego uczestnika wycieczki. Dziecko powinno być ubrane w ciepłą i nieprzemakalną odzież. Warto zabrać ze sobą także latarkę oraz mapę czy urządzenie GPS.
Sprawdź autokar przez internet
Przed wyjazdem dzieci na ferie zimowe warto zajrzeć na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl, gdzie można sprawdzić czy autokar, którym pojedzie na ferie nasze dziecko jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe wystarczy podać jego numer rejestracyjny.
Dzięki e-usłudze sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz aktualne badanie techniczne. Ponadto każdy może sprawdzić dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu. Wyświetli się również komunikat informujący, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.
Jak zaznacza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, usługa nie zastępuje kontroli prowadzonych przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwia jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż pojazd bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.
PAP, kk
REKLAMA