Białystok: IPN czeka na zgłoszenia do nagrody "Świadek Historii"

Za propagowanie najnowszej historii Polski - w tym roku po raz pierwszy także z terenu Warmii i Mazur - IPN w Białymstoku nagrodzi osoby, które można zgłaszać do siódmej edycji honorowej nagrody "Świadek historii". Od poniedziałku IPN czeka na zgłoszenia.

2015-02-14, 15:00

Białystok: IPN czeka na zgłoszenia do nagrody "Świadek Historii"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: IPN

IPN w Białymstoku obejmuje zasięgiem swego działania nie tylko województwo podlaskie, ale również większość obszaru warmińsko-mazurskiego, dlatego - jak wyjaśnił PAP rzecznik białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Tomasz Danilecki - IPN chce również nagradzać osoby, które działają na rzecz upamiętniania historii także Warmii i Mazur.

Zobacz serwis specjalny poswięcony wydarzeniom w marcu 1968 roku >>>

Zobacz serwis specjalny o Pułkowniku Kuklińskim >>>

- Jest to obszar o odmiennej historii wojennej i powojennej, w odmienny sposób skomplikowanej, gdzie mieszają się dzieje ekspatriantów z Kresów Wschodnich - zwłaszcza Wileńszczyzny oraz mniejszości - Autochtonów czy Ukraińców przesiedlonych w ramach akcji „Wisła”. Przypomnijmy, że tereny te weszły w skład Polski równo 70 lat temu - powiedział Danilecki.

REKLAMA

Zasłużeni dla Polski

Uhonorowane tytułem "Świadka historii" mogą być osoby, ale też instytucje czy stowarzyszenia szczególnie zasłużone w upamiętnianiu najnowszej historii Narodu Polskiego - od 1939 r. oraz wszyscy ci, którzy na co dzień wspierają w pracy pion edukacyjny IPN. Nagrodę przyznaje kapituła, na czele której stoi prezes IPN.

Kandydatów mogą zgłaszać organizacje, osoby indywidualne. W 2015 r. IPN chce przyznać nie więcej niż sześć nagród. Termin na zgłaszanie upływa 31 marca 2015 r. do IPN w Białymstoku.

Ważne rocznice

IPN przypomina również, że w 2015 r. będą obchodzone 70. rocznice m.in. zakończenia II wojny światowej czy Obławy Augustowskiej. Obława nazywana "małym Katyniem", albo "podlaskim Katyniem"" to największa po zakończeniu II wojny światowej, niewyjaśniona dotąd zbrodnia przeciwko ludzkości dokonana w lipcu 1945 r. na 600 działaczach podziemia niepodległościowego na Suwalszczyźnie. W IPN trwa śledztwo w tej sprawie.

Wyzwolenie Auschwitz

Danilecki zwrócił uwagę, że warto odnotować obchodzoną ostatnio 70. rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. "Mamy nadzieję, że wszystkie te elementy, obecne w nauczaniu i propagowaniu najnowszej historii również na naszym terenie, znajdą swe odzwierciedlenie w werdykcie kapituły nagrody +Świadek Historii+" - podkreślił.

REKLAMA

pp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej