Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Od 10 lat 23 lutego jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Depresji. W Polsce cierpi na tą chorobę 1,2-1,5 mln. Ta liczba z roku na rok jest coraz wyższa.

2015-02-23, 10:32

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: East News/Glow Images

Posłuchaj

- Obniżenie nastroju w okresie poporodowym - Doktor Agnieszka Szaniawska-Bartnicka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Pierwszy epizod depresji jest zwykle poprzedzony jakimś istotnym czynnikiem stresującym, przeważnie wydarzeniem życiowym, które dość istotnie odbija się na pacjencie i jego sytuacji finansowej czy rodzinnej, jak np. śmierć lub choroba bliskiej osoby, utrata pracy. Jednak obecnie coraz częściej przyczyną wyzwalania depresji jest przewlekłe narażenie na stres związany z szybkim tempem życia – mówi doktor Piotr Wierzbiński z Poradni Zdrowia Psychicznego Medsolver.

Wbrew pozorom depresja nie tylko charakteryzuje się podstawowymi objawami takimi jak : obniżenie nastroju, satysfakcji i energii. Na to schorzenie dużo częściej chorują kobiety, ale mężczyźni z depresją mają większe ryzyko prób samobójczych i częściej kończą się one śmiercią.

Na depresję cierpią przede wszystkim ludzie w wieku 20-40 lat, dlatego ekonomiczne i społeczne koszty depresji są ogromne. Jest to jedna z najważniejszych przyczyn utraty wydajności w pracy.

- Ludzie nie dopuszczają do świadomości tego, że mogą mieć depresję. Wciąż mają poczucie, że kontrolują swój stan wprowadzając pozorne zmiany do swego życia. Uważają, że gdy zaczną inaczej jeść, pójdą kilka razy na spacer, będą łykać suplementy, to poczują się lepiej. W tym czasie depresja się rozwija i pacjenci trafiają do lekarza dopiero, gdy ich funkcjonowanie społeczne jest bardzo upośledzone, pojawia się lęk oraz znaczny spadek nastroju - mówi doktor Piotr Wierzbiński.

REKLAMA

Obecnie na rynku mamy dostęp do nowoczesnych preparatów. Dzięki temu można dostosować każdemu indywidualnie odpowiednie środki, biorąc po uwagę wszystkie jego schorzenia czy preferencje.

Doktor Piotr Wierzbiński uważa, że jedną z najskuteczniejszych metod leczenia depresji są elektrowstrząsy. Powodują poprawę u 75-80 proc. leczonych pacjentów i bardzo rzadko dają powikłania.

- Jest to jednak metoda zarezerwowana dla pacjentów z cięższymi postaciami depresji, zwłaszcza z depresją psychotyczną, melancholiczną, oporną na inne metody leczenia lub gdy depresji towarzyszą nasilone myśli i tendencje samobójcze. Elektrowstrząsy można również stosować u osób w podeszłym wieku, zwłaszcza przy współistniejących chorobach somatycznych oraz w ciężkich zaburzeniach afektywnych u kobiet w ciąży - zaznacza doktor Piotr Wierzbiński.

Według badań przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia z 2010 roku wynika, że depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem na świecie, a w 2020 będzie na drugim miejscu.

REKLAMA

PAP, mw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej