Sonda Dawn weszła na orbitę wokół planetoidy Ceres. Dostarczy informacji o początkach Układu Słonecznego?
Amerykańska sonda międzyplanetarna Dawn weszła na orbitę wokół planetoidy Ceres, krążącej wokół Słońca między orbitami Marsa i Jowisza, w tzw. pasie asteroid - poinformowała agencja NASA. Ma prowadzić pierwsze badania tego rodzaju ciała niebieskiego.
2015-03-07, 08:03
Posłuchaj
- Jesteśmy bardzo podnieceni. Mamy tyle do roboty w ciągu najbliższego 1,5 roku. Jesteśmy na stabilnej orbicie, mamy odpowiednie rezerwy i jesteśmy zdecydowani osiągnąć założone cele - powiedział Chris Russell z uniwersytetu stanu Kalifornia, który kieruje programem badawczym sondy.
Źródło: CNN Newsource/x-news
REKLAMA
Epokowe informacje
Naukowcy mają nadzieję że Ceres dostarczy informacji o początkach Układu Słonecznego ok. 4,5 mld lat temu.
Już z pewnej odległości od Ceres naukowców zaintrygowały tajemnicze dwie bardzo jasne plamy wewnątrz krateru o szerokości 92 km na północnej półkuli planetoidy. Według jednej z hipotez mogą to być pozostałości uderzenia w powierzchnię Ceres jakiegoś obiektu, które spowodowało wyeksponowanie lodu znajdującego się pod skalistą powierzchnią. Naukowcy przypuszczają bowiem, że pod warstwą skał na Ceres znajduje się lód, a być może nawet woda.
Proto-planety
- Zarówno Ceres jak i Westa są, jak przypuszczamy, proto-planetami. Miały sformować większe ciało niebieskie, tak jak się to stało w przypadku Ziemi i innych planet, ale proces ten został z jakichś powodów zahamowany. Stały się w ten sposób swego rodzaju +kapsułami czasu+ przechowującymi informacje z samych początków formowania się Układu Słonecznego - powiedziała dr Carol Raymond z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.
youtube
REKLAMA
Dawn potrzebowała 7,5 roku aby dotrzeć do plantoidy. W ciągu najbliższego miesiąca kontrolerzy z Ziemi dokonają korekt orbity sondy tak aby w końcu kwietnia mogła przystąpić do badań. Program przewiduje, że w miarę postępu badań orbita sondy będzie stopniowo obniżana tak aby w końcu znalazła się na wysokości zaledwie kilkuset kilometrów nad powierzchnią planetoidy.
pp/PAP
REKLAMA