Dzień otwarty w Urzędach Skarbowych w całej Polsce

Pracownicy przyjmowali zeznania podatkowe i pomagali w ich wypełnieniu. Urzędy były otwarte od godziny 9.00 do 13.00. Na złożenie zeznania podatkowego za rok 2014 mamy czas do 30 kwietnia.

2015-03-07, 13:41

Dzień otwarty w Urzędach Skarbowych w całej Polsce
. Foto: flickr/AgriLife Today

Posłuchaj

Ewa Szkodzińska, rzecznik Izby Skarbowej w Warszawie o dniu otwartym w Urzędach Skarbowych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Będziemy starać się wyjaśnić wszelkie wątpliwości - mówiła przed dniem otwartym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu Beata Orzeł -Ligęza. - W tym dniu będę wydawane druki i przyjmowanie zeznania. W razie wątpliwości można pytać o wszystko, na przykład co można odliczyć, z jakich ulg możemy skorzystać - wyjaśnia.

Dla zainteresowanych zaplanowano również specjalne szkolenie dotyczące rozliczenia się z fiskusem przez Internet.  W salach obsługi podatnika urzędów skarbowych zostały uruchomione specjalne stanowiska komputerowe, na których można było złożyć zeznanie drogą elektroniczną.

Pojawiły się dodatkowe punkty informacyjne, poza tym podatnicy mieli do dyspozycji również broszury na temat zasad odliczania podatku czy przysługujących im ulg.

- Warto rozliczyć się możliwie wcześnie i nie odkładać wypełnienia PIT-ów na ostatnią chwilę - uważa gość Polskiego Radia 24 Ewa Szkodzińska, rzecznik Izby Skarbowej w Warszawie.

REKLAMA

Ulga na dziecko

- Polacy często rozliczają się wspólnie z małżonkiem - mówił z kolei w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce, Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. W zeszłym roku ten sposób rozliczenia wybrało ponad 9 milionów podatników. Gość Jedynki przypomina, że w tym przypadku dwoje podatników wypełnia jedno zeznanie. Mogą to zrobić wyłącznie małżonkowie, którzy są mieszkańcami Polski i mają wspólność majątkową.

Doradca przypominał też o nowych zasadach odliczania ulg na dzieci. Przy jednym dziecku jest to 1112 złotych rocznie, jeśli małżonkowie nie przekraczają rocznego dochodu 112 tysięcy złotych. Tyle samo możemy odliczyć przy drugim dziecku. Na trzecie jest to już kwota ponad 2 tysięcy, a na czwarte i kolejne - ponad 2700 złotych. Ulga na dzieci jest odliczana od podatku, nie od dochodu.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych muszą złożyć deklaracje i rozliczyć podatek do końca kwietnia. Termin ten dotyczy podatników wypełniających formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Deklaracje można m.in. złożyć osobiście, wysłać pocztą lub za pomocą systemu e-Deklaracje.

Prezydent: urzędy skarbowe są dla płatników, a nie odwrotnie

W grudniu ubiegłego roku prezydent Bronisław Komorowski skierował do Sejmu projekt zmian w ordynacji podatkowej.  - Zasada uczciwego płacenia podatków to cnota obywatelska, o którą trzeba zabiegać, kształtować, a także egzekwować - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisując w Belwederze projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej.

REKLAMA

Projekt opracowany został w ramach Forum Debaty Publicznej i zakłada wprowadzenie zasady, która pozwoli - w razie wątpliwości - rozstrzygać na korzyść podatników w procesie wydawania decyzji podatkowych i wyroków sądowych. Inne proponowane zmiany dotyczą m.in.: przedawnienia podatkowego oraz ograniczenia rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji.

- Chcielibyśmy, aby funkcjonowała zasada, że to państwo jest dla obywateli, a nie obywatele dla państwa; że urzędy skarbowe są dla płatników, a nie odwrotnie – powiedział Bronisław Komorowski, dodając, że to jest stałe napięcie występujące wszędzie. – Ale można starać się te napięcia rozwiązywać, łagodzić – zaznaczył.

Projekt zakłada wprowadzenie zasady in dubio pro tributario, że w razie wątpliwości co do przepisu podatkowego urząd, a także sąd wydając decyzję mają obowiązek orzec na korzyść podatnika.

REKLAMA

TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej