Nowy sondaż CBOS: PO blisko samodzielnych rządów. KORWiN poza Sejmem
Gdyby wybory odbyły się w marcu na PO zagłosowałoby 46 proc. ankietowanych deklarujących udział w wyborach; PiS zdobyłby 27 proc. głosów.
2015-03-12, 22:38
Do Sejmu dostałyby się jeszcze: SLD z 6 proc. i PSL - 5 proc. poparciem - wynika z sondażu CBOS. Nowa partia KORWiN otrzymałaby 4 proc.
Notowania PO poprawiły się w stosunku do sondażu z lutego o 8 pkt proc. Poparcie dla PiS - ujętego w sondażu wraz z Solidarną Polską, Polską Razem i Prawicą Rzeczypospolitej zmniejszyło się o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.
O 2 pkt. proc. mniejsze poparcie niż w lutym odnotował SLD. Z kolei poparcie dla PSL zmniejszyło się w stosunku do poprzedniego sondażu o 6 pkt proc.
Partia Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja (KORWiN) - nowe ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego - poparcie dla której zbadano po raz pierwszy, osiągnęłaby 4 proc. CBOS ocenia, że zapewne przejęła ona zwolenników Kongresu Nowej Prawicy (poprzedniej partii Korwin-Mikkego) - na KNP chciał zagłosować w marcu poparciem 1 proc. potencjalnych wyborców, czyli o 3 pkt. proc. mniej niż w lutym.
REKLAMA
Na Polską Partię Pracy - Sierpień'80 chciało zagłosować 2 proc. respondentów (1 pkt. proc. więcej niż poprzednio), a na Twój Ruch i na Ruch Narodowy - po 1 proc. W przypadku partii Janusza Palikota oznacza to spadek notowań o 2 pkt. proc. Ruch Narodowy ujęty został w sondaży pierwszy raz.
4 proc. ankietowanych (bez zmian) nie miało sprecyzowanych poglądów na kogo by głosowali. Innych odpowiedzi, niż o partie wymienione w sondażu, udzieliło 3 proc. badanych (bez zmian).
Zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych zadeklarowało w marcu 61 proc. respondentów (o 5 pkt. proc. więcej niż lutym). 20 proc. respondentów na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach (3 pkt. proc. mniej), a 19 proc. - nie miało zdania w tej kwestii (1 pkt. proc. więcej).
Badanie przeprowadzono 5-11 marca 2015 roku na liczącej 1062 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków. Preferencje partyjne zbadano u 642 respondentów wybierających się na wybory.
PAP, to
REKLAMA
REKLAMA