W Polsce przybywa dawców szpiku

Szansa na powrót do zdrowia chorych na białaczkę jest tym większa, im więcej osób zdecyduje się oddać swój szpik. W Polsce jest ok. 500 tys. dawców szpiku. W Światowym Banku Szpiku – 22 mln. – Nie bójmy się zostać dawcami. To całkowicie bezpieczne – zapewniała w Polskim Radiu 24 Dorota Wójtowicz-Wielkopolan z Fundacji DKMS.

2015-03-13, 20:49

W Polsce przybywa dawców szpiku
Coraz więcej Polaków decyduje się oddawanie szpiku. Na zdj. Dzień Dawcy Szpiku w Skarżysku-Kamiennej. Foto: flickr/Kuba Pastuszka

Posłuchaj

13.03.2015 Dorota Wójtowicz-Wielgopolan: „W Polsce dokonała się rewolucja. Przez pięć lat liczba dawców szpiku wzrosła z 40 tys. do ponad 600 tys.”.
+
Dodaj do playlisty

- Na całym świecie pokutuje przekonanie, że zabieg pobrania szpiku, który może uratować czyjeś życie, może zagrażać życiu samego dawcy. To kompletna bzdura! Jest to metoda absolutnie bezpieczna – mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS.

Zgodny szpik występuje w jednym na 20 tys. przypadków. Dlatego środowiska lekarskie i fundacje nieustannie zabiegają o nowych dawców. – Im więcej jest dawców w bazie, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniego szpiku – dodaje komentatorka.

W Polsce opór przed poddaniem się zabiegowi traci na sile. Co roku do ogólnopolskiej bazy trafiają kolejne osoby, gotowe do pomocy. – Jeszcze pięć lat temu zarejestrowanych osób było tylko 40 tys. Dzisiaj możemy mówić o pięciokrotnie większej liczbie. Dokonała się mała rewolucja. W tym przypadku to my jesteśmy lekarstwem i zaczynamy to sobie uświadamiać – przyznaje Dorota Wójtowicz-Wielgopolan.

Jak przekonuje ekspertka, żeby zostać dawcą szpiku nie trzeba się ruszać z domu. – Na stronie naszej fundacji DKMS jest formularz do pobrania. Wystarczy go wypełnić, później przesłać nam wymaz z policzka i gotowe – mówi.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej