Zbigniew Brzeziński: Putin jest zdecydowany i ma groźną motywację

Atmosfera wokół konfliktu ukraińskiego przypomina tę panującą przed wybuchem II wojny światowej. Tak mówił w Brukseli Zbigniew Brzeziński, były dorada amerykańskiego prezydenta Jimmy'ego Cartera.

2015-03-22, 23:59

Zbigniew Brzeziński: Putin jest zdecydowany i ma groźną motywację

Posłuchaj

Zbigniew Brzeziński o kryzysie ukraińskim (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Brzeziński uczestniczył w dorocznym spotkaniu polityków, intelektualistów i przedstawicieli biznesu z całego świata, organizowanym przez German Marshall Fund.

Brzeziński był pytany, czy Władimir Putin to osoba, z którą można negocjować.- Nie jestem psychologiem, nie znam jego stanu umysłowego. Widzimy, że jest to osoba zdecydowana, z motywacją groźną, przypominająca czasy przed II wojną światową - odpowiedział.

Były doradca Jimmy'ego Cartera poproszony o analizę sytuacji na Ukrainie stwierdził, że na razie zmierza ona w stronę zamrożonego konfliktu, a nie jego rozwiązania. Ale zdaniem Zbigniewa Brzezińskiego, lepszy zamrożony konflikt niż jego eskalacja, której konsekwencje byłyby groźne dla Zachodu.

"Nie" dla Ukrainy w NATO

Brzeziński uważa, że dla Ukrainy należy zastosować rozwiązanie, które sprawdziło się przypadku Finlandii po II wojnie światowej. To kraj neutralny w sprawach obronności i bezpieczeństwa, ale związany gospodarczo i politycznie z Zachodem.

REKLAMA

- Czyli nie jednostronne rozwiązanie, że Ukraina wchodzi do Zachodu, staje się częścią Unii Europejskiej, staje się również członkiem NATO, a Rosja skompromitowana musi się właściwie cofnąć - powiedział Zbigniew Brzeziński.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Według niego to nie jest sposób, którym, można osiągnąć pozytywne rozwiązanie i uniknąć groźnego konfliktu. Jeśli natomiast chodzi o przekazanie Ukrainie "broni defensywnej", to - jak mówił Brzeziński - powinna ona ją dostać, by zatrzymać eskalację konfliktu. Podkreślił jednak, że musi to być później powiązane z dwustronnym porozumieniem i ugodą z Rosją.

German Marshall Fund to amerykański think tank działający na rzecz współpracy transatlantyckiej. Instytucja została założona w 1972 r. w 25. rocznicę planu Marshalla. Ma siedzibę w Waszyngtonie oraz placówki m.in. w Brukseli, Berlinie, Ankarze, Belgradzie, Bukareszcie i Warszawie.

REKLAMA

IAR/aj/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej