Fundacja Herberta nagrodziła po raz trzeci
Mija 17 lat od śmierci Zbigniewa Herberta. Wpisał się do kanonu polskiej literatury jako poeta powściągliwy, dla którego tak samo ważna jak same wiersze była postawa moralna artysty. Dzisiaj fundacja jego imienia dba o jego dorobek i organizuje międzynarodowy konkurs, który nagradza poetów i upamiętnia twórczość polskiego poety.
2015-03-28, 15:14
Posłuchaj
Autor „Pana Cogito” nie ograniczał się do pisania wierszy. Pozostawił w swoim bogatym dorobku również zbiór eseistyki, utwory dramatyczne i słuchowiska. Obecnie o spuściznę po Herbercie dba fundacja jego imienia, która co roku nagradza w międzynarodowym konkursie poetów nawiązujących w twórczości do wartości jakie przyświecały samemu Herbertowi.
- Nagroda im. Zbigniewa Herberta ma być dowodem na to, że polska poezja wnosi coś nie tylko do rodzimej kultury, ale wpisuje się też w pracę nad kulturalnym dorobkiem całego świata. Osoby startujące w konkursie muszą udowodnić, że są ważne dla światowej literatury, tak samo, jak ważnym był autor „Barbarzyńcy w Ogrodzie”. Chodzi też o to, żeby przypomnieć jak ważne jest słowo i jego używanie – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Próchniak, historyk literatury i krytyk literacki.
Konkurs miał już trzy edycje. Ostatnim laureatem został Ryszard Krynicki. – Konkurs jest w świecie literackim coraz bardziej znaną marką. Wypracował już sobie renomę, a o to nie jest łatwo, ponieważ takich nagród jest bez liku. W tej edycji międzynarodowe jury nagrodziło polskiego poetę, co bardzo nas zaskoczyło, ale i ucieszyło – mówiła Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Z. Herberta.
W poprzednich edycjach laureatami nagrody literackiej byli Charles Simic i William Stanley Merwin.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dm
REKLAMA