Warszawa lat 60-tych w obiektywie

Na ulicach Warszawy wyrastają wieżowce i domy towarowe, a liczba mieszkańców przekracza milion osób. Wizytówką metropolii stają się budynki Ściany Wschodniej oraz rotunda PKO. Bujny rozkwit stolicy Polski uwieczniony w fotografiach składających się na wyjątkowy album.

2015-03-28, 19:35

Warszawa lat 60-tych w obiektywie
Ulica Marszałkowska w Warszawie w latach 60-tych/fot.flickr/jenas

Posłuchaj

28.03.15 Bartosz Kuczyński: „Siedząc przed albumem możemy zafundować sobie podróż w czasie (…)”.
+
Dodaj do playlisty

„Warszawa lata 60.”, to zbiór kilkuset zdjęć Narodowego Archiwum Cyfrowego, na których można zobaczyć młode i bardzo dynamiczne miasto, jakim w tamtych latach była stolica. W Polskim Radiu 24 Bartosz Kuczyński z NAC opowiedział o tym niezwykłym albumie.

– Zdjęcia sprawiają, że aż chce się wrócić do tamtych czasów i przeżyć kilka dni w ówczesnej Warszawie. Autorem fotografii jest legendarny Zbigniew Siemaszko. Jego zadaniem, jako reportera stolicy, było pokazanie w pełnej krasie miasta, które powstawało z wojennych zniszczeń – podkreślił Bartosz Kuczyński.

Wiele zdjęć Zbigniewa Siemaszki, przedstawiających pejzaż ożywającej Warszawy, dzięki swoim efektom, porównywanych jest do stylu amerykańskiego lat 30-tych.

– Olbrzymie znaczenie mają zabiegi, które w swojej pracy zastosował Siemaszko. Wybierał odpowiednią porę dnia, gdy słońce chyliło się ku zachodowi. Dzięki temu widać piękne odblaski na karoseriach samochodów, a asfalt na ulicach wręcz świeci. Daje to niepowtarzalny klimat. U Siemaszki nic nie działo się przypadkiem. Starannie wybierał miejsce, z którego wykonywał zdjęcia, a także bardzo długo i dokładnie kadrował swoje ujęcia – dodał Kuczyński.

REKLAMA

Muzeum na zdjęciach

Bogactwem fotografii jest to, że prezentują one codzienne życie Polaków w Warszawie lat 60-tych. Dzięki nim przekonamy się, co kilkadziesiąt lat temu stanowiło wyznacznik ówczesnej mody, jakie artykuły dominowały na sklepowych półkach oraz jakim rozrywkom oddawali się warszawiacy.

– Można poświęcić naprawdę mnóstwo czasu, by z zainteresowaniem oglądać jak ci ludzie wyglądali, jakie mają fryzury lub ubrania. Nie zabrakło także klasycznych pralek typu Frania oraz dobrze znanych kryształów, które były obowiązkowym elementem wystroju dużej części mieszkań – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

 

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej