Za tydzień prezydent leci na Ukrainę. Historyczna wizyta
Bronisław Komorowski, jako pierwszy polski prezydent wygłosi przemówienie przed ukraińskim parlamentem. Dojdzie do tego już w przyszłym tygodniu.
2015-03-31, 08:07
Prezydent Komorowski wybiera się na Ukrainę w związku z 75. rocznicą zbrodni katyńskiej. Główne uroczystości odbędą się w Bykowni na otworzonym we wrześniu 2012 roku Polskim Cmentarzu Wojennym. Spoczywa tu prawie 3,5 tys. polskich ofiar zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD.
W obchodach weźmie udział kilkaset osób z Polski, w tym przedstawiciele rodzin katyńskich, harcerze, żołnierze i przedstawiciele miejscowej Polonii.
Bykownia - jedno z miejsc stalinowskich zbrodni
Bykownia leży w granicach administracyjnych Kijowa, dawniej była to osobna wieś. Masyw leśny w Bykowni był miejscem potajemnych masowych pochówków ofiar stalinowskiego Wielkiego Terroru z lat 30.
Dzięki pracom archeologiczno-ekshumacyjnym prowadzonym od 2001 roku potwierdzono, że w Bykowni pochowane są osoby z tak zwanej ukraińskiej listy katyńskiej. Zawierała ona dane 3435 aresztowanych polskich obywateli, wysłanych w listopadzie 1940 r. przez NKWD z Ukrainy do centrali NKWD w Moskwie. Kopia dokumentu została przekazana polskim prokuratorom przez stronę ukraińską w 1994 roku, co umożliwiło rozpoczęcie poszukiwań szczątków ofiar.
Badania przeprowadzone w Bykowni w latach 2000-2004 wykazały, że jest to największe na Ukrainie miejsce pochówku ofiar komunizmu. Szacuje się, że pogrzebano tam 100-120 tys. ludzi.
SERWIS KATYŃSKI >>>>
Charków - miejsce zbrodni NKWD
Drugi obok Bykowni cmentarz katyński na Ukrainie znajduje się w Charkowie na wschodzie kraju. Na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach spoczywa 4300 zamordowanych przez NKWD oficerów wojska polskiego i jeńców wojennych z obozu w Starobielsku oraz innych sowieckich więzień.
Zbrodni katyńskiej dokonano wiosną 1940 roku 5 marca 1940 roku Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. W wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich.
75. rocznica rozkazu Stalina. "Zbrodnia przeciwko całemu narodowi polskiemu">>>
3 kwietnia 1940 roku NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Na Ukrainie rozstrzelano 3435 osób - miejscem ich upamiętnienia jest cmentarz w Bykowni. Jest to czwarty cmentarz katyński, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie-Piatichatkach.
Historyczna wizyta prezydenta
8 kwietnia prezydent Komorowski będzie rozmawiał w Kijowie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Na dzień następny zaplanowano wystąpienie przed Radą najwyższą Ukrainy. Prezydent wielokrotnie mówił, że zbliżenie z Kijowem należy do strategicznych priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Warszawa zdecydowanie opowiada się za zbliżeniem Ukrainy do Unii Europejskiej i do NATO.
Pod koniec ubiegłego roku występując przed polskim parlamentem Poroszenko dziękował Polakom za to, że pozostają z Ukraińcami w najtrudniejszych momentach współczesnych dziejów ich państwa i narodu.
REKLAMA
PAP/asop
REKLAMA