Będzie ruch bezwizowy dla Ukrainy? Bronisław Komorowski: liczymy na zgodę Unii Europejskiej
Prezydenci Bronisław Komorowski zapewniał w Kijowie, że Warszawa popiera europejskie aspiracje Kijowa i twardo stoi na stanowisku integralności terytorialnej Ukrainy.
2015-04-09, 10:11
Posłuchaj
KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>
Prezydent zapowiedział, że podczas majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze, Polska opowie się za wprowadzeniem ruchu bezwizowego dla Ukrainy. - Polska w tej kwestii zajmuje jednoznaczne, proukraińskie stanowisko - powiedział Bronisław Komorowski, dodając, że liczy na uzyskanie zgody w ramach Unii Europejskiej w tej sprawie.
W czwartek Bronisław Komorowski jako pierwszy prezydent Polski wygłosi przemówienie w parlamencie ukraińskim. Prezydenci obu państw odwiedzą również cmentarz w Bykowni, gdzie pochowano między innymi polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Polska może wziąć udział w misji pokojowej
Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował w środę w Kijowie, że Polska nie uchylałaby się od uczestnictwa w ewentualnej operacji pokojowej ONZ na Ukrainie. Zdaniem prezydenta Ukrainy ewentualny kontyngent pokojowy to najlepszy sposób deeskalacji konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.
Jak powiedział Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, ewentualna operacja pokojowa na Ukrainie to byłaby decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ, o którą "będzie na pewno trudno". Prezydent zadeklarował, że Polska będzie wspierała takie rozwiązanie. - Zakładamy, że jest możliwe rozwiązanie oparte o kraje niezaangażowane, ale gdyby były inne decyzje, Polska nie uchylałaby się od uczestnictwa w tego rodzaju operacji - dodał.
REKLAMA
”Polska docenia determinację Ukrainy i popiera jej europejskie aspiracje”
Jak mówił Komorowski, jego wizyta w Kijowie to okazja do potwierdzenia "zdecydowanie jednoznacznej polityki państwa polskiego wspierającej niepodległą Ukrainę". Prezydent potwierdził też jednoznaczną linię naszego kraju, jeśli chodzi o popieranie europejskich aspiracji Ukrainy. - Polska stała, stoi i stać będzie na stanowisku, że Ukraina powinna mieć prawo do ubiegania się o członkostwo w UE i w innych strukturach świata zachodniego - powiedział.
Jak oświadczył, Polska w pełni docenia determinację narodu ukraińskiego, która "dała o sobie znać m.in. na Euromajdanie". - Doceniamy determinację Ukraińców w kontynuowaniu marszu ku światu zachodniemu - podkreślił.
Polska - mówił Komorowski - wspiera też Ukrainę we wzmacnianiu systemu bezpieczeństwa i obrony. Temu ma służyć m.in. wspólna polsko-litewsko-ukraińska brygada. - Liczymy, że brygada będzie ułatwiała armii ukraińskiej możliwość współdziałania z siłami zbrojnymi świata zachodniego - dodał.
- Polska nie traktuje stosunków z Ukrainą koniunkturalnie. To nie jest kwestia chwilowego emocjonalnego uniesienia, ale kwestia wyciągnięcia lekcji z trudnej historii Polski, Ukrainy i relacji polsko-ukraińskich - oświadczył.
"Wspólne doświadczenie z życia w systemie totalitarnym"
Komorowski nawiązał też do czwartkowych uroczystości w Bykowni związanych z 75. rocznicą zbrodni katyńskiej.
- Dla Polaków jest to moment szczególny ze względu na polskie emocje związane z niebywałą zbrodnią katyńską (...). Ale dla przeżycia wspólnego, polsko-ukraińskiego, rzeczą ważną jest to, byśmy to przeżyli jako doświadczenie wspólne z życia w systemie totalitarnym - podkreślił.
Poroszenko: dwie główne sprawy w Rydze, ruych bezwizowy i europejska perspektywa
Prezydent Ukrainy na konferencji z Bronisławem Komorowskim podkreślił z kolei, że dla Kijowa na szczycie Partnerstwa Wschodniego najważniejsze będą dwie kwestie – przyznanie Ukrainie europejskiej perspektywy i poparcie dla wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Ukrainy od 1 stycznia 2016 roku. Prezydent Ukrainy podkreślił, że proces reform w kraju uległ znacznemu przyspieszeniu.
Prezydent Poroszenko o misji pokojowej
Jak mówił prezydent Poroszenko, wszyscy rozumieją, że ewentualny kontyngent pokojowy ONZ to najlepszy sposób deeskalacji konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.
- Jeśli wcześniej stosunek do kontyngentu pokojowego był chłodny, to dzisiaj wszyscy rozumieją, że jest to najlepszy sposób deeskalacji konfliktu; nie zamrożenia, ale deeskalacji - oświadczył.
Jak wyjaśnił, procedura skierowania sił pokojowych na Ukrainę byłaby dwuetapowa. Pierwszy etap to przygotowanie odpowiedniej decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ poprzedzone konsultacjami stałych członków Rady; na Ukrainę powinna przybyć misja sekretarza generalnego ONZ, a później mogłaby zapaść decyzja Rady Bezpieczeństwa. Drugi etap to przygotowania i bezpośredni udział kontyngentu pokojowego w konkretnych operacjach.
- Jeśli pierwszy etap to kwestia tygodni, to drugi - kwestia miesięcy - powiedział.
Spotkanie w formacie normandzkim
Poroszenko poinformował, że ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin w Paryżu przygotowuje spotkanie ministrów spraw zagranicznych w formacie normandzkim - Niemcy, Francja, Ukraina, Rosja. Tematem ma być m.in. ewentualny kontyngent pokojowy.
Ukraiński prezydent dziękował za kredyt w wysokości 100 mln euro, który Polska zaoferowała Ukrainie. Połowa z tej kwoty ma być przeznaczona na rozbudowę przejść granicznych, a druga połowa - na modernizację elektrowni cieplnej.
Zaznaczył też, że Ukraina liczy na zwiększenie polskiej obecności w misji OBWE w Donbasie. W jego ocenie Rosja łamie ustalenia z Mińska. - My stoimy na stanowisku zachowania integralności terytorialnej i pokojowego rozwiązania konfliktu - podkreślił.
Dla Ukrainy ważne jest - mówił również - polskie doświadczenie w zakresie reform, m.in. w kwestii decentralizacji.
Rozmowa prezydentów dotyczyła też m.in. majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze.
PAP/IAR/Ukraińska Prawda/agkm
REKLAMA
***
Prezydent Bronisław Komorowski będzie gościem radiowej Jedynki w piątek 10 kwietnia o godzinie 7.45.
***
REKLAMA
REKLAMA