Świat pamięta o katastrofie smoleńskiej. "Ta tragedia nigdy nie będzie zapomniana"
Media na świecie, a także dyplomaci i głowy państw przypominają o tragedii, która spotkała Polskę pięć lat temu.
2015-04-10, 16:39
Na swoim Twitterze o katastrofie smoleńskiej napisał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
- Mija piąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Ta tragedia nigdy nie będzie zapomniana. Spoczywajcie w pokoju - brzmi wpis.
REKLAMA
O rocznicy przypomina także Ambasada USA w Polsce. Stephen Mull złożył wieniec przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na warszawskich Powązkach. Na swoim Twitterze również przypominał o rocznicy.
REKLAMA
- Przed pięciu laty w katastrofie tej zginął wielki przyjaciel Litwy prezydent Lech Kaczyński - powiedział w rozmowie z polską rozgłośnią w Wilnie Znad Wilii Arturas Paulasukas, przewodniczący sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego i obrony. Poseł wyraził żal, że wokół tej tragedii zrodziło się wiele spekulacji, mitów i teorii spiskowych.
O rocznicy napisały także światowe gazety i portale. - Katastrofa smoleńska to rana na polskim społeczeństwie, która po pięciu latach wciąż się nie zagoiła - pisze w związku z rocznicą największy szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".
Korespondent gazety informuje o oficjalnych uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy Tu-154, a także o demonstracji sympatyków Prawa i Sprawiedliwości przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.
Portal telewizji Euronews stwierdza natomiast, że Polska obchodzi piątą rocznicę największej narodowej tragedii, jaka przydarzyła się w naszym kraju od czasu II wojny światowej.
REKLAMA
- W katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginął pięć lat temu kwiat polskiej elity państwowej - podkreśla w piątek prasa białoruska, zwracając uwagę, że do tej pory nie wyjaśniono przyczyn tragedii.
Obszerny tekst na stronie internetowej opublikował niezależny tygodnik "Nasza Niwa". Obok artykułu, zatytułowanego "Tragedia, jakiej nie ma równych", zamieszczono zdjęcia wszystkich 96 ofiar.
Według "Naszej Niwy" "złowieszczo wyglądała symbolika", gdyż pasażerowie samolotu lecieli na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej.
Niemiecki Deutsche Welle pisze o obchodach rocznicy w Polsce, ale zwraca też uwagę na to, jak katastrofa wpłynęła na relacje polsko-rosyjskie. Z kolei brytyjski tygodnik "The Economist" zwraca uwagę przede wszystkim na polityczne echa katastrofy i opisuje w jaki sposób jest ona wykorzystywana w kampanii wyborczej.
bk
REKLAMA